News: ME U-16 Czarnogóra Bar - Polska XI MIEJSCE - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa

(20:11; 17:10; 17:11; 14:11)

Daniel Szymkiewicz 15 (7 zbiórek, 7 asyst), Kacper Borowski 11 (5 zbiórek), Damian Jeszke 11 (1x3, 7 zbiórek), Filip Struski 11 (1x3, 8 zbiórek), Jan Grzeliñski 10 (5 asyst), Jakub Garbacz 6, Kacper Radwañski 3, Norman Zuber 1, Nikodem Sirijatowicz 0, Piotr Krauze 0, Rafa³ Stefanik 0, Stanfred Sanny 0.

Mecz o miejsce 9-12

W³ochy - Polska 76 : 61  STATYSTYKI
23-18, 23-22, 4-17, 11-19

Struski 13, Szymkiewicz 12, Grzeliñski 10, Sirijatowicz 9,  Garbacz 8, Stefanik 3, Borowski 2, Zuber 2, Jeszke 2, Sanny 0, Radwañski 0.

Dzisiaj nasza reprezentacja rozegra³a przedostatni mecz na tegorocznych mistrzostwach Europy. Niestety by³ to mecz o miejsca  9-12. Naszymi przeciwnikiem by³a przeciêtna jak na ten rocznik reprezentacja W³och i niestety nie uda³o siê ich pokonaæ. Wybijaj±c± siê osobowo¶ci± rywali w dzisiejszym spotkaniu by³ Tessidori, który zdoby³ dla swojej dru¿yny 24 punkty i zaliczy³ 9 zbiorek. My¶lê, i¿ g³ównym problemem naszej reprezentacji jest brak wysokich zawodników podkoszowych. W Polsce bowiem nacisk k³adzie siê na zawodników z pozycji 1 i 2. Brakuje trenerów i specjalistycznych technik treningów dla zawodników podkoszowych. Trafiaj± siê w prawdzie nieliczne talenty, lecz w perspektywie nastêpnych roczników nie mo¿na w to bezgranicznie wierzyæ.

II etap ME

Turcja - Polska  89 : 60
STATYSTYKI

Grzeliñski 16 (7 zbiórek, 6 asyst, 5 strat),  Borowski 13 (2x3),  Zuber 7, Sanny 6, Garbacz 5 (1x3), Stefanik 4,Jeszke 4, Struski 3 (1x3, 5 zbiórek), Krauze 2, Sirijatowicz 0, Radwañski 0.

Bez ¿adnego zwyciêstwa zakoñczyli drug± fazê ME koszykarzy do lat 16 podopieczni Janusza Kocio³ka. Polscy kadeci przegrali z Turcj± 60:89 i zagraj± o miejsca 9-12.Polacy nawet w meczu o przys³owiow± pietruszkê zaprezentowali siê fatalnie. Co prawda w naszych szeregach zabrak³o lidera zespo³u Daniela Szymkiewicza, lecz bia³o-czerwoni znów byli tylko t³em dla swojego rywala.
Tak naprawdê ju¿ po premierowej kwarcie wszystko by³o jasne. Turcja wygra³a tê czê¶æ 28:11, a na dodatek zmia¿d¿y³a nas w walce na zbiórkach - 16:3. Do¶æ powiedzieæ, ¿e w ca³ym meczu Polacy mieli 28 zbiórek, a Turkowie a¿ 53!
Co gorsza, podopieczni Janusza Kocio³ka znów fatalnie spisywali siê w rzutach za trzy punkty. Cztery celne próby na 23 rzuty to wynik niewymagaj±cy dalszego komentarza.
Polacy przegrali ró¿nic± 29 punktów i zajêli w swojej grupie ostatnie miejsce z bilansem 0-5. Pozostaje nam jedynie walka o miejsca 9-12, a pierwszym rywalem bêd± W³osi.

19-32, 30-12, 27-21, 13-22

Sanny 0, Grzeliñski 5 (7 as. 4 prz.) , Garbacz 26 (6x3, 6 zb.) , Zuber 0 , Sirjatowicz 2, Krauze 0, Radwañski 0, Stefanik 1, Szymkiewicz 26 4 as. 5 prz.), Borowski 4, Jeszke 11 (8 zb. 3 as. 3 prz.), Struski 12 ( 2x3, 8 zb.)

Pocz±tek spotkania uk³ada³ siê po my¶li naszej reprezentacji. Pierwsze punkty zdobywa Jaszke i od tego momentu Rosjanie ci±gle pozostaj± w roli goni±cego, ale nasza przewaga nie jest du¿a. Dopiero w po³owie kwarty seria trzech celnych rzutów Szymkiewicza sprawia, ¿e udaje siê nam odskoczyæ i ju¿ do koñca pierwszej kwarty utrzymujemy przewagê w granicach dziesiêciu punktów. Jednak po krótkiej przerwie pojawia siê zastój w grze polaków. Do po³owy drugiej kwarty udaje nam siê zdobyæ zaledwie piêæ punktów gdy rywale zdobywaj± w tym czasie ich 16. Nasza gra to seria strat i niecelnych rzutów, co skrupulatnie wykorzystaj± Rosjanie i do szatni to oni schodz± z korzystnym wynikiem. W ekipie Rosji w tym czasie natomiast bryluj±  Martynov i Guzikovi to za ich spraw± rywale odzyskuj± kontrolê nad przebiegiem spotkania. Kolejna ods³ona niewiel zmienia w obrazie gry. Nadal to Rosjanie utrzymuj± prowadzenie, a teraz naszym m³odym koszykarzom pozostaje pogoñ za wynikiem i tym samym udzia³em w æwieræfina³ach. Ostatnia kwarta to gra b³êdów. Obie dru¿yny pope³niaj± ich sporo i czêsto d³ugo musimy czekaæ na zmianê wyniku. Z tago zastoju po obu stronach z korzy¶ci± wychodzi nasza ekipa i na niespe³na pó³ minuty przed koñcem spotkania akcja 2+1 Szymkiewicza i celna trójka Struskiego sprawiaj±, ¿e na tablicy wyników pojawia siê remis a do koñca czasu gry pozostaje zaledwie sze¶æ sekund. Teraz o czas prosi trener Rosjan i to oni przeprowadzaj± ostatni± akcjê. Zwyciêstwo Rosjanom daje Sizov celnym rzutem za dwa punkty tu¿ przed koñcow± syren±.

Polska -
Czarnogóra  69 : 95   STATYSTYKI
23-24, 20-33, 14-19, 12-19

Sanny 0, Grzeliñski 10 (4 as.) , Garbacz 0 , Zuber 3 , Sirjatowicz 2, Krauze 4, Radwañski 0, Stefanik 12, Szymkiewicz 13 (6 as. 4 prz.), Borowski 13, Jeszke 12, Struski 0

W kolejnym meczu Mistrzostw Europu do lat 16 polscy koszykarze zmierzyli siê z zespo³em Czarnogóry. Trenerzy polskiej ekipy zdecydowali siê po raz pierwszy w turnieju wystawiæ w pierwszej pi±tce Piotra Krauze. Mecz Polacy rozpoczêli od niecelnego rzutu Borowskiego. Czarnogórzanie od akcji 2+1 Pajonica. Pierwsza kwarta to jednak najbardziej zaciêta czê¶æ meczu. ¯adnej z dru¿yn nie uda³o siê uzyskaæ wiêkszej przewagi ni¿ 5 punktów. Pierwsza kwarta koñczy siê minimalnym prowadzeniem Czarnogóry 23:24.
Pocz±tek drugiej kwarty okaza³ siê prze³omowy dla ca³ego meczu. Czarnogórcy zawodnicy szybko odjechali Polakom na 10 punktów. Popis strzelecki rozpocz±³ Ivanovic który w pierwszej po³owie rzuci³ 22 punkty.Polaków utrzymywa³ w grze Stefaniak oraz Szymkiewicz. Jednak do przerwy równo graj±cy Czarnogórcy zawodnicy uzyskali przewagê 43-57. Drug± cze¶æ meczu spokojnie kontrolowa³a reprezentacja Czarnogóry Polacy raz za raze pud³owali zdobywaj±c w ostatnich dwóch kwartach w sumie tylko 26 punktów. Przy konsekwentie i dobrze graj±cych przeciwnikach to zdecydowanie za ma³o. Patrz±c na statystyki zastanawia dlaczego tak du¿o rzucali za 3 punkty osi±gaj±c jedynie 9,1% skuteczno¶ci. Najwiêcej punktów dla zwyciêzców zdoby³ Nikola Ivanovic 29 ( foto po lewej ).

21-17, 15-16, 23-10, 17-9

Sanny 7, Grzeliñski 12 , Garbacz 0 , Zuber 2 , Sirjatowicz 11, Krauze 0, Radwañski 0, Stefanik 0, Szymkiewicz 11, Borowski 4, Jeszke 0, Struski 4

Na zakoñczenie pierwszej fazy rozgrywek ME do lat 16 polscy koszykarze nie sprostali Hiszpanom, obroñcom tytu³u - 52:76. Mimo pora¿ki podopieczni Janusza Kocio³ka uzyskali awans do dalszych gier.
Polacy w pierwszych dwóch kwartach spisywali siê bardzo przyzwoicie i dotrzymywali kroku wy¿ej notowanym rywalom. Niestety po przerwie Hiszpanie szybko odskoczyli podopiecznym Janusza Kocio³ka i triumfowali w tym okresie a¿ 40:19.
Nasi koszykarze znów fatalnie rzucali zza ³uku (4/29), wyra¼nie przegrali walkê na deskach (41:55), mieli tak¿e ponad dwa razy mniej asyst od koszykarzy z pó³wyspu Iberyjskiego (8:18), a tak¿e znacznie wiêcej przewinieñ (21:11).12 punktów dla bia³o-czerwonych uzbiera³ Jan Grzeliñski, a po 11 oczek do³o¿yli Nikodem Sirijatowicz oraz lideruj±cy do tej kolejki w klasyfikacji najlepszych strzelców Daniel Szymkiewicz.

Mimo pora¿ki Polacy awansowali do kolejnej fazy turnieju, który odbywa siê w czarnogórskim Barze. Niestety zespó³ trenera Kocio³ka przyst±pi do dalszej rywalizacji z bilansem 0-2, co bardzo ogranicza szanse na awans do pó³fina³u.

Polska - £otwa  72 : 45   STATYSTYKI
26-10, 12-15, 20-13, 14-7

Sanny 0, Grzeliñski 9 (3 as.), Garbacz -, Zuber 0, Sirjatowicz 5 (3 as.), Krauze -, Radwañski 4, Stefanik 17 (10 zb.5 prz.), Szymkiewicz 28(12 zb 4 as.3 prz.), Borowski 1, Jeszke 0, Struski 8 (12 zb.)

By³ to mecz o ¿ycie dla naszej dru¿yny, poniewa¿ po wczorajszej pora¿ce z Bu³garami nasi zawodnicy by my¶leæ o dalszej grze w II etapie musieli najpierw wysoko pokonaæ reprezentacje £otwy.
Trener kadry Janusz Kocio³ek w dzisiejszym meczu z £otwa przebudowa³ sk³ad pierwszej pi±tki na parkiecie pojawili: Grzeliñski Radwañski, Szymkiewicz, Struski i Stefanik.
Spotkanie rozpoczê³o siê od prowadzenia 0:2 dla £otwy, dopiero po pó³torej minuty gry pierwsze punkty dla naszego zespo³u zdoby³ wjazdem pod kosza  Grzeliñski. Gra  punkt za punkt nie trwa³a d³ugo i na 3 i po³ minuty przed zakoñczeniem pierwszej kwarty prowadzili¶my ju¿ przewag± 10 punktów (17:7).Pierwsza kwarta zakoñczy³a siê nieceln± prób± ,,za 3,, naszego reprezentanta.(Wynik po 1 kwarcie 26:10) Ca³a druga kwarta to praktycznie gra punkt za punkt ze spor± ilo¶ci± fauli z obydwu stron, w której nieco nadrobili £otysze. Pod tablicami dobrze radzi³ sobie  Reinfelds który na przerwê schodzi³ z 8 zbiórkami na swoim koncie. Wynik do przerwy 38:25 dla naszej reprezentacji. Trzecia kwarta rozpoczê³a siê wy¶mienicie dla naszych zawodników  w 7 minucie kwarty, przewaga siêgnê³a 21 pkt, a na parkiecie z idealna wrêcz skuteczno¶ci± rz±dzi³ Szymkiewicz. Pierwsze punkty £otysze w 3 kwarcie rzucili dopiero po 5 minutach, lecz nie zmniejszyli znacznie przewagi poniewa¿ 1 pkt .dla Polaków z linii rzutów osobistych do³o¿y³ Borowski. 50:30 taki wynik widnia³ na tablicy w po³owie 3 kwarty,w tym momencie  mecz uspokoi³ siê, lecz po serii strat naszych zawodników , trener Kocio³ek zmuszony by³ wzi±æ czas .Do koñca kwarty, mecz praktycznie rozgrywa³ siê na liniach osobistych i  pod koszami. Oddaæ trzeba i¿ po 3 kwartach nieomylny na osobistych by³ Daniel Szymkiewicz 13/13. Wynik przed ostatnia kwart± : Polska 58-38 £otwa Czwarta kwarta rozpoczê³a siê celn± trójk± gracza Zastalu Zielona Góra –Sirijatowicza. Jak na d³oni widaæ by³o s³ab± skuteczno¶æ £otyszy. Po chwili sw± ¶wietn± dyspozycje potwierdzi³ Daniel Szymkiewicza, notuj±c przechwyt i zdobywaj±c kolejne punkty, tym razem z szybkiego ataku. Na 7 minut przed koñcem, zbiórkê w obronie notuje Szymkiewicza zapewniaj±c sobie double-double. Naszym przeciwnikom brakuje pomys³u na akcje, tym samym maj± problem z pokonaniem naszej obrony, kolejne punkty dok³ada Grzeliñski i Stefanik.Pewne zwyciêstwo dowozimy do koñca meczu a drugim zawodnikiemz dauble-dauble zostaje Rafa³ Stefani zawodnik Korsarza Gdañsk

Bu³garia - Polska  79 : 53
STATYSTYKI
5-12, 24-15, 24-11, 26-15

Sanny 6, Grzeliñski 2 (4 as.), Garbacz 0, Zuber 0, Sirjatowicz 3 (3 as.), Krauze 0, Radwañski 0, Stefanik 8 (5 zb.), Szymkiewicz 17(9 zb 6 prz.), Borowski 11, Jeszke 2, Struski 4 (6 zb.)

W pierwszym meczu Mistrzostw Europy U-16 w Czarnogórze Polacy znokautowani przez Bu³garów. Co siê sta³o z Polskim zespo³em ?, podczas przygotowañ do ME polacji na turnieju we Francji pokonali Bu³garie 93 : 62 w tym spotkaniu Zuber zdoby³ 30 punktów dzi¶ zawodnik WKK nie zdoby³ ¿adnego punktu i gra³ niespe³na 6 minut. Czym t³umaczyæ tak wysok± pora¿kê polskiego zespo³u ?

Naszym zdaniem przegrali¶my ra¿±c± skuteczno¶ci± wykonali¶my 31 rzutów za 3 trafiaj±c tylko 4 (12%) nie lepiej by³o z osobistych na 20 trafiamy tylko 7 (35%) z tak± skuteczno¶ci± meczu siê nie wygra ! Druga sprawa zbiorki Bu³garia zbiera 49 pi³ek my 31 w tym najwiêcej Szymkiewicz który nie jest zawodnikiem podkoszowym

Polacy wygrali tylko pierwsza kwartê meczu 12 do 5, ka¿d± kolejna kwarta to zdecydowania przewaga Bu³garów. W zespole Bu³garskim na wyró¿nienie zas³uguje Stoyanow który nawet na sekundê nie zszed³ z parkietu  ( double-doubles 16 pkt 10 zb.Wyró¿nic nale¿y tak¿e Vuteva który trafi³ za ,,trzy,,5x5 do tego do³o¿y³ 9 zbiorek, najskuteczniejszym zawodnikiem Bu³garii by³ Karamfilov 19 pkt