News: U-14 Finał Mistrzostw Polski Młodzików - Opalenica 2011 - SKM - Sląska koszykówka młodzieżowa
Baner Serwis Koszykowki Mlodziezowej
FOTO ŚKM Kadry 93-97 Kadry woj. 98/02 Minibasket 05/07 2008 2009 2010 A 2010 B 2011 A 2011 B Foto 2012 A 2012 / IV.2016 Foto 2011 B Foto 2011 A Foto 2010 A Wrzesień 20 2017 14:48:51

Podsumowanie Mistrzostw Polski Młodzików w Opalenicy

To już drugie mistrzostwa Polski w ciągu zaledwie dwóch lat zorganizowane w tej małej wielkopolskiej miejscowości. Czy słusznie zrobili działacze PZKOSZ  powierzając po zeszłorocznym turnieju Kadetów organizację tym razem turnieju młodzików Opalenicy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – TAK. Zarówno zeszłoroczne mistrzostwa jak i te tegoroczne to były święta koszykówki młodzieżowej .

Kibice zgromadzeni na hali opalenickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji , oczywiście nie tylko z Opalenicy ale praktycznie z wszystkich miast uczestników turnieju, ich kulturalny doping, trąby, bębny i śpiewy to największe podziękowanie i  wskazanie słuszności drogi jaką obrali  młodzi koszykarze. Bo czy dla tych młodych graczy ważniejszy jest wynik sportowy, czy to, że poczuli ile radości sprawili swoim rodzinom, kolegom i znajomym, których widzieli na trybunach,  że przez te pięć dni mogli poczuć się jak amerykańska młodzież dopingowana przez pełne hale ?

Opalenica po raz kolejny pokazała, że słusznym jest organizowanie takich imprez  w mniejszych ośrodkach  gdzie zainteresowanie jest zdecydowanie większe niż w dużych miastach.

Co do aspektów sportowych można rzec, że obyło się bez niespodzianek.  Zwyciężyli faworyci, choć zwycięstwa nie przychodziły im łatwo. Wyniki pokazują, że w tej kategorii wiekowej może wydarzyć się wszystko. Ósme miejsce w turnieju TKM Włocławek, które w ćwierćfinałach pokonało przyszłego brązowego medalistę Pyrę Poznań. Szóste miejsce gospodarzy Basket Team Opalenica, które w walce o półfinał przegrywa z późniejszym mistrzem Polski WKK Wrocław różnicą dwóch punktów po dogrywce. Takich przykładów można by podać więcej i rozważać różne scenariusze co by było gdyby jednak…  Jak najbardziej zasłużone  zwycięstwo w turnieju odniosło WKK Wrocław i całkowicie zasłużenie na drugim miejscu znalazła się Polonia Warszawa zaś na trzecim Pyra Poznań, także pozostałe drużyny zajęły miejsca, na które zasłużyły sobie ciężką pracą. Miejmy nadzieję, że te przeżycia i emocje, w których uczestniczyli po raz pierwszy ci młodzi gracze zaowocują w przyszłości i wielu z nich dostarczy nam kibicom jeszcze wielu pozytywnych wrażeń.

Krótkie opisy meczy Dawida Rogulskiego blog ,,Koszykówka widziana oczami pasjonatów,,

GRUPA A

TKM Włocławek - JKKS Górnik Wałbrzych  53 : 58   STATYSTYKI

Górnik Wałbrzych pokonuje TKM Włocławek dając sobie do przerwy rzucić zaledwie 14 punktów. Gracze Włocławka zagrali na bardzo niskiej skuteczności z gry – ledwie 26% co pomimo wygranej walki na tablicach i większej ilości oddanych rzutów zaważyło na ostatecznym wyniku.

UKS Jagiellonka Warszawa - MKS Polonia Warszawa  43 : 73   STATYSTYKI

Polonia od początku do końca kontrolowała wynik spotkania. Czarne koszule pokonując różnicą 30 punktów silny zespół Jagiellonki potwierdzają swoje wysokie aspiracje już w pierwszym dniu turnieju.

UKS Jagiellonka Warszawa - TKM Włocławek  65 : 60   STATYSTYKI

Jagiellonka pokonując po ciężkim boju TKM Włocławek wróciła do gry o awans do półfinału. Słabszy mecz rozegrał Skotarek, ale dobra gra Walczaka [18 pkt. 5 zb., 6 prz.] i Orysiuka [20 punktów, 16 zbiórek] pozwoliła na odniesienie zwycięstwa. Jutro zwycięzca meczu Jagiellonka – Górnik zapewni sobie awans do strefy medalowej. Wśród pokonanych z TKM dobry mecz zagrali Cieślakiewicz [23 pkt., 14 zb.], który nie trafił jednak kluczowych rzut ów wolnych na 18 sekund przed końcem meczu oraz Wiśniewski [8 pkt., 17 zb.] i Matusiak [14 punktów, 4 zbiórki].

MKS Polonia Warszawa - JKKS Górnik Wałbrzych  63 : 25   STATYSTYKI

Mecz bez historii. Polonia odnosi drugie przekonujące zwycięstwo w turnieju.

MKS Polonia Warszawa - TKM Włocławek 37 : 34  STATYSTYKI

Czarne koszule z kompletem zwycięstw w strefie medalowej. TKM bez zwycięstwa i zagra o 7 miejsce.

JKKS Górnik Wałbrzych - UKS Jagiellonka Warszawa   58 : 52  STATYSTYKI

Jagiellonka poza strefą medalową to dla mnie duża niespodzianka. Zawodnicy Górnika dość niespodziewanie w strefie medalowej za co należą im się wielkie brawa.

MKKS Rybnik - WKK Wrocław 43 : 58  STATYSTYKI

WKK już do przerwy prowadziło różnicą 20 punktów dając zdobyć Rybniczanom zaledwie 12 punktów w tym fragmencie gry. Drugą połowę młodzi koszykarze MKKS wygrali różnicą 5 punktów ostatecznie ulegając pretendentowi do medalu 43:58.

Basket Team Opalenica - MKK Pyra Poznań  52 : 60   STATYSTYKI

Pierwsza kwarta miała kolosalny wpływ na przebieg spotkania. Gracze Pyry wygrali tę część gry aż 22:0, co w konsekwencji – pomimo pogoni koszykarzy gospodarzy – było decydujące w odniesieniu zwycięstwa. To ważne zwycięstwo Pyry w kontekście walki o medale.

WKK Wrocław - MKK Pyra Poznań   56 : 34  STATYSTYKI

WKK bardzo pewnie pokonuje zespół Pyry, która wczoraj ograła gospodarzy turnieju. Gracze z Poznania do przerwy rzucili zaledwie 9 punktów do przerwy prowadząc już 27 punktami, a w całym spotkaniu z Wrocławianami walkę podjął jedynie Wojciech Frąckowiak, który jednak obok 18 punktów i 7 zbióek zanotował aż 8 strat i grał na niskiej skuteczności [jak zresztą cały zespół - 13/55 z gry]. W grupie tej pomimo dwóch zwycięstw WKK może być jeszcze ciekawie pod warunkiem, że Opalenica jest w stanie pokonać w dniu jutrzejszym lidera grupy B.

Basket Team Opalenica - MKKS Rybnik  84 : 61  STATYSTYKI

Gospodarze po wczorajszej porażce z Pyrą, dzisiaj rozprawili się z Rybniczanami. Przed Opalenicą jednak niezwykle trudne zadanie. Chcąc awansować do strefy medalowej muszą wygrać w dniu jutrzejszym choćby jednym punktem z faworyzowanym WKK Wrocław.

MKK Pyra Poznań - MKKS Rybnik  75 : 29  STATYSTYKI

Koszykarze z Poznania rozgromili Rybniczan wygrywając drugi mecz w turnieju finałowym. Do awansu jednak potrzeba im jeszcze wygranej WKK z Opalenicą. Gospodarze turnieju zrobią na pewno wszystko, by z kolei przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i cieszyć się z awansu do strefy medalowej razem z Wrocławianami.

Basket Team Opalenica - WKK Wrocław  44 : 46   STATYSTYKI

Gospodarzom do awansu do strefy medalowej potrzebne było odniesienie zwycięstwa w meczu z faworyzowanym WKK. Opaleniczanie dzielnie walczyli ulegając ostatecznie Wrocławianom po dogrywce jedynie 2 punktami.
   MPKT  Z  P P-Z P-S BILANS
 1 WKK Wrocław 3  6  3  0   160 121      39
 2 MKK PYRA Poznań 3 5  2  1  169 137     62
 3 BASKET TEAM Opalenica 3 5 1 2  180 167  -23
 4 MKKS Rybnik 3 3 0 3 133 217  -83

mecz o miejsca VII-VIII: TKM Włocławek  – MKKS Rybnik  44 : 52  STATYSTYKI

Włocławek zakończył turniej bez zwycięstwa i ostatecznie notowany będzie jako ósmy zespół w kraju. Rybniczanie zwyciężając w meczu najsłabszych zespołów finału zapewnili sobie siódmą lokatę w kraju. Dla obu zespołów należą się duże brawa, gdyż znalazły się w ścisłej elicie młodzieżowych drużyn Polski.

mecz o miejsca V-VI:  BASKET TEAM Opalenica - JAGIELONKA Warszawa  51 : 64 STATYSTYKI

Jagiellonka po niespodziewanej porażce z Wałbrzychem w meczu o piąte miejsce ograła gospodarzy turnieju. Świetne zawody zagrali wysocy gracze z Warszawy – Skotarek i Orysiuk – obaj zanotowali double- double. Opaleniczanie na pewno poniżej oczekiwań, ale przypominam że są obecnie szóstą drużyną w kraju co na pewno jest pomimo wyższych oczekiwań kibiców i obserwatorów, dużym sukcesem. Gratulacje dla Jagiellonki i Opalenicy.

I półfinał:  GÓRNIK Wałbrzych -  WKK Wrocław  24 : 36  STATYSTYKI

WKK Wrocław zgodnie z przewidywaniami awansował do wielkiego finału Mistrzostw Polski Młodzików. Zastanawiają co prawda małe zdobycze punktowe Wrocławian, ale dopóki będą one większe od rywali wszystko idzie zgodnie z planem.

II półfinał:
 MKK PYRA Poznan  – POLONIA Warszawa  45 : 67 STATYSTYKI

Jak przewidywano walka o złoto rozegra się pomiędzy Polonią Warszawa, a WKK Wrocław. Czarne Koszule po pierwszej remisowej kwarcie, w dalszej części gry uzyskały pewną przewagę i weszły do wielkiego finału turnieju.

,,Mały Finał,, mecz o miejsca III- IV
GÓRNIK Wałbrzych - PYRA Poznań  40 : 57 STATYSTYKI

W meczu o III miejsce, Pyra Poznań pokonała Górnik Wałbrzych i zdobyła brązowe medale mistrzostw Polski. To na pewno wielki sukces zespołu z Poznania. Sukcesem jest także czwarte miejsce Wałbrzyszan, na których strefę medalową przed rozpoczęciem turnieju liczyli chyba jedynie najwierniejsi kibice zespołu. Pyra wygrała pierwszą część gry aż 15:2, co miało duży wpływ na przebieg spotkania. Duże brawa dla obu drużyn.

,, Finał,, mecz o miejsca I -II WKK Wrocław - POLONIA Warszawa  43 : 41 STATYSTYKI

WKK do przerwy prowadziło 24:15. Oba zespoły grały na niskiej skuteczności. W trzeciej odsłonie Czarne Koszule zaczęły odrabiać sukcesywnie straty, by po 30 minutach remisować z Wrocławianami 29:29. Emocje w ostatniej kwarcie godne meczu o złoto. Początek tej odsłony gry to cztery kolejne celne rzuty wolne Michała Kapy z WKK i 4-punktowe prowadzenie drużyny z Wrocławia. Odpowiedź Kierlewicza za 2 i kolejne 4 punkty z rzędu WKK, którego przewaga w 34 minucie sięgnęła 6 punktów. W 35 minucie na parkiet wchodzi Filip Kołakowski, który swoją obecność zaznacza celnym rzutem z gry i zbiórka w obronie oraz w 39 minucie celnym rzutem za 3 zmniejszając przewagę Wrocławia do zaledwie 3 punktów. Po punktach Scibisza w 40 minucie, WKK prowadzi 43:38 i nie da już sobie zabrać zwycięstwa i złotych medali pomimo celnego rzutu za trzy Grabarczyka na 10 sekund przed końcem meczu. Polonia miała jeszcze swoją szansę rzucając rzuty wolne na 10 sekund przed końcem, ale nie wykorzystał ich Michał Kierlewicz. po szybkim przewinieniu Polonii, na 6 sekund do końca nie trafiają wolnych i Wrocławianie, ale Polonia nie wykorzystuje kolejnej szansy i traci piłkę. WKK w złocie. Polonia srebrna.