News: Mistrzostwa ¦wiata U-19 mecze w grupie - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa

Mistrzostwa ¦wiata U-19 mecze w grupie

Reprezentacja Polski po wygranej 87 - 70 nad reprezentacj± Rosji zapewni³a sobie pierwsze miejsce w grupie "A" i awansowa³a do kolejnej fazy rozgrywek.W polskiej reprezentacji punktowa³o g³ównie 6 zawodników.

Micha³ Michalak - 48 pkt, 14 zb. , 5 as. , 5 strat , 4 przech.

Micha³ Michalak w pierwszych trzech meczach M¦ zagra³ bardzo dobrze. To on by³ motorem napêdowym polskiej ekipy.Gra³ na dobrej skuteczno¶ci , rzuca³ du¿o punktów oraz zbiera³ du¿o pi³ek na naszej desce. Micha³ zagra³ chyba najrówniej ze wszystkich naszych zawodników.

Mateusz Ponitka
: 48 pkt. , 18 zb. , 1 as. , 5 strat, 1 przech. , 1 bl.

Mateusz zagra³ trzy bardzo dobre spotkania . W meczu z Rosj± zdoby³ a¿ 19 pkt. na bardzo  dobrej skuteczno¶ci. W pierwszym meczu z Tunezj± równie¿ pokaza³ wielk± klasê rzucaj±c 17 pkt. na ¶wietnej 88 % skuteczno¶ci.W meczu z Brazyli± Mateusz zapisa³ na swoim koncie 12pkt. Ogólnie Mateusz gra na razie bardzo dobre zawody.

Przemys³aw Karnowski : 37 pkt. , 15zb. , 2as. , 7strat, 1 przech. , 5bl.

Przemek jak na razie gra na swoim poziomie. Mecz z Brazyli± w jego wykonaniu by³ trochê s³abszy lecz Karnowski na pewno w nastêpnych meczach udowodni ¿e jest ¶wietnym zawodnikiem. Nasz center wczoraj zagra³ znakomite zawody przeciwko Rosji zdobywaj±c a¿ 23 pkt. i poprowadzi³ nasz zespó³ do zwyciêstwa.

Piotr Nied¼wiedzki : 33 pkt. , 20zb. , 4as. , 4 straty , 6 bl.

Popularny "Myd³o" na M¦ gra bardzo równo. W ka¿dym z meczy rzuca³ oko³o 12pkt. i mia³ ok. 7zb. Piotrek a¿ 6 razy zatrzymywa³ przeciwników blokiem. Nied¼wiedzki  "trzyma deskê" polskiej dru¿ynie choæ gra³ tylko 57 min. na tych mistrzostwach (Najmniej z pierwszej "5").

Grzegorz Grochowski
: 25 pkt , 16 zb. , 18 as. , 5 strat , 3 przech.

Grochowski na tych mistrzostwach podobnie jak Nied¼wiedzki gra bardzo równo. Jest 2 w klasyfikacji najlepiej asystuj±cych graczy na mistrzostwach (6 asyst na mecz). Popularny "Grochu" trafi³ te¿ ju¿ trzy trójki .

Tomasz Gielo : 22 pkt. ,9 zb. , 2 as. , 2 straty , 2 przech., 5 bl.
                                                                                                                     Tomasz Gielo to bardzo wa¿ny zawodnik w rotacji trenera Jerzego Szambelana. Tomek zapewnia punkty oraz zbiórki. Najczê¶ciej zmienia Piotrka Nied¼wiedzkiego . Na tych mistrzostwach gra dobrze . Najlepiej zaprezentowa³ siê w meczu z Brazyli± w którym zdoby³ 11 pkt. i mia³ po jednej(ym) zbiórce , bloku, przechwycie oraz asy¶cie .

Jan Grzeliñski (94) : 13 pkt. , 3zb. , 6 as. , 2 straty

Jasiu  to zmiennik Grochowskiego na pozycji rozgrywaj±cego. Na swoim koncie zapisa³ ju¿ 6 as. Grzeliñski najlepszy mecz rozegra³ z Brazyli± . Rzuci³ wtedy 6 pkt. i zanotowa³ te¿ 3 asysty. Rozgrywaj±cy WKK jest o 2 lata m³odszy od swoich rywali, ale i tak daje sobie ¶wietnie rade na tych M¦.

£ukasz Bonarek : 5 pkt. , 11 zb. , 1 as. , 2 straty
                                                                                                           Bonarek najlepsze swoje spotkanie rozegra³ przeciwko Tunezyjczykom . W 16 min. zaliczy³ na swoim koncie 4 pkt. i a¿ 10 zbiórek. £ukasz nie gra³ w meczu z Brazyli± , a przeciwko Rosjanom wyszed³ na parkiet tylko na 4 min , lecz zd±¿y³ zdybyæ 1 pkt.

Pawe³ ¦pica
: 4 pkt. , 2 zb. , 2 straty

Pawe³ jak na razie nie dostaje du¿o minut od trenera Szambelana. Najlepszy swój mecz rozegra³ przeciwko Tunezyjczykom gdzie zdoby³ 4pkt.

Micha³ Pietrzak
: 3 pkt. , 2 zb. , 1 strata

Micha³ do tej pory gra³ najmniej z wszystkich naszych reprezentantów , lecz nie zdoby³ najmniejszej ilo¶ci punktów . Pietrzak ma 100% skuteczno¶æ w rzutach za 2 pkt.

Daniel Szymkiewicz (94) :
3 pkt. , 6 zb. , 1 as. , 1 strata , 2 przech. , 1 bl.

Daniel wróci³ nie dawno po kontuzji , lecz nie przeszkodzi³a mu ona w tym ¿eby na M¦ graæ na dobrym poziomie. Szymkiewicz najlepszy swój mecz rozegra³ przeciwko Tunezji gdzie rzuci³ jak na razie swoje jedyne punkty w tym turnieju .

Jakub Koelner : 1pkt. , 4 zb. , 1 strata

Kuba jak na razie nie gra za du¿o na tych mistrzostwach, lecz jest bardzo wa¿nym zawodnikiem w dru¿ynie Jerzego Szambelana. Koelner najlepszy swój mecz rozegra³ przeciwko Tunezji gdzie zdoby³ 1pkt. i zaliczy³ 3 zb.

18-17, 26-27, 26-14, 17-12

Polska: Przemys³aw Karnowski 23 (3 zb., 2 bl.), Micha³ Michalak 19 (8 zb.), Mateusz Ponitka 19 (7 zb.), Piotr Nied¼wiedzki 11 (7 zb., 3 bl.), Grzegorz Grochowski 9 (6 zb., 7 as.), Jan Grzeliñski 3, Tomasz Gielo 2

Bia³o-Czerwoni dobrze weszli w mecz i wygrali pierwsz± kwartê jednym punktem.Druga væwiartka meczu to równie¿ wygra³a i to ona mog³a cieszyæ siê ze zwyciêstwa. W polskiej ekipie nale¿y wyró¿niæ naszego centra , który w przeciwieñstwie do meczu z Brazyli± rozegra³ ¶wietne zawody rzucaj±c 23 pkt, na wyró¿nienie zas³uguj± równiesz Michalak 19pkt.,Ponitka 19pkt. ,Grochowski 9pkt. i Nied¼wiedzki 11 pkt. Polacy o wiele lepiej wykonywali rzuty osobiste 21/29 co da³o 72% skuteczno¶æ .Nasza dru¿yna  z bilansem 1-1 wychodzi z pierwszego miejsca z grupy "A" i w nastêpnej rundzie zagra z £otw±,Australi± oraz Argentyn±. Nale¿y wspomnieæ równie¿ o tym i¿ w klasyfikacji najlepiej asystuj±cych popularny "Grochu" zajmuje trzecie miejsce z 6 asystami na mecz

Rosja - Nasi wschodni s±siedzi to wicemistrzowie Europy U-18 z 2010 roku. W finale m³odzi Rosjanie z rocznika 1992 nie dali rady Litwie. Zespó³ rosyjski jest bardzo zbilansowany, gdzie ciê¿ko jest znale¼æ wyra¼nych liderów. Niemniej jednak, szczególn± uwagê nale¿y zwróciæ na rzucaj±cego obroñcê Ni¿nego Nowograd, Dmitrija Ku³agina, Siergieja Karasewa (200 cm. rocznik 1993, Triumph Moskwa Region), Vladislava Triuszkina (200 cm, rocznik 1993, Spartak Widnoje) oraz na Aleksandra Varnakowa (185 cm, Triumph).

POLSKA - BRAZYLIA 70 : 79

Polska: Micha³ Michalak 14(4zb.), Piotr Nied¼wiedzki 13 (7zb.), Mateusz Ponitka 12 (7zb.), Grzegorz Grochowski 11(4as.), Tomasz Gielo 11 (1bl.), Jan Grzeliñski 6 (3as.), Przemys³aw Karnowski 3 (5zb.),

Pocz±tek I kwarty to popis gry podopiecznych  Trenera Jerzego Szambelana. Pierwsze punkty w meczu podobnie jak wczoraj zdoby³ nasz center Piotr Nied¼wiedzki. Chwile pó¼niej po punktach  Michalaka, Ponitki i Grochowskiego nasza reprezentacja prowadzi³a ju¿ 14:0 !!Po czasie który wzi±³ Trener reprezentacji Brazylii jego podopieczni zdobyli 5 punktów z rzêdu, i od tej pory gra toczy³a siê praktycznie punkt za punkt. Z boiska Polacy schodzili z czteropunktowym prowadzeniem (22-18). Najwiêcej pkt. w pierwszej æwiartce meczu zgromadzi³ na swoim koncie Michalak 7 oraz Nied¼wiedzki 6. Drug± kwartê meczu Brazylia zaczê³a od mocnego uderzenia (9 – 2), na boisku b³yszcza³ center dru¿yny z Ameryki Po³udniowej Cristiano Felicio który w pierwszej po³owie meczu zgromadzi³ na swoim koncie 10pkt. W polskiej ekipie dobrze gra³ Nied¼wiedzki ,który równie¿ mia³ na swym koncie 10pkt. Niestety Polacy przegrali wyra¼nie drug± kwartê (23-10) i do szatni schodzili z dziewiêciopunktow± strat± do rywala. Brazylijczycy grali bardzo ostro do przerwy zgromadzili a¿ 16 fauli , Polacy tylko 8. Drug± po³owê  ¶wietnie zaczê³a nasza kadra ,która po czterech minutach trzeciej kwarty wysz³a na dwu punktowe prowadzenie (11-0 w trzeciej kwarcie).Chwile pó¼niej popularni canarinhos zdobyli swoje pierwsze punkty w drugiej po³owie i ta æwiartka zakoñczy³a siê prowadzeniem Bia³o – Czerwonych  52 –50.Pocz±tek czwartej kwarty to wyrównana gra obu zespo³ów. Gra toczy³a siê praktycznie punkt za punkt. Jeszcze cztery minuty przed koñcem meczu Polacy przygrywali tylko dwoma punktami ale niestety Brazylia w koñcówce odskoczy³a Polakom i ostatecznie wygra³a 79-70. Najlepiej w naszej dru¿ynie zaprezentowa³ siê wspomniany wcze¶niej Piotr Nied¼wiedzki, który w 17 minut zdoby³ 13 punktów oraz zaliczy³ 7 zbiórek. Dobrze zegra³ równie¿ nasz skrzyd³owy Micha³ Michalak 14pkt.w czym  3 trójki oraz Grzegorz Grochowski 11pkt. 4 asysty. Bia³o – Czerwoni podobnie jak wczoraj nie za dobrze radzili sobie z wykonywaniem rzutów osobistych  13/25 co da³o 52% skuteczno¶æ. W dru¿ynie rywali nale¿y wyró¿niæ rozgrywaj±cego Raula Neto 16pkt  oraz centra Cristiano Felicio  ,który zapisa³ na swym koncie 12 oczek.

Canarinhos przegrali tylko raz w ubieg³orocznych Mistrzostwach Obu Ameryk U-18. Jedyna pora¿ka (tylko trzypunktowa) mia³a miejsce z niejak±... ekip± USA, która niczym walec przejecha³a siê po pozosta³ych rywalach. Zespó³ z kraju samby do zwyciêstw prowadzi tandem Raul Togni Neto oraz Lucas Nogueira. Ten pierwszy (¶r. 15.4 pkt i 5.2 w eliminacjach) to obwodowy, który by³ w seniorskiej kadrze Brazylii na M¦ w Turcji. Drugi to podkoszowy z hiszpañskiej ACB, a konkretnie z Estudiantes Madryt. Nogueira w eliminacjach notowa³ ¶rednio 15.6 pkt i 10.0 zb.

POLSKA - TUNEZJA  85 : 57    STATYSTYKI

Polska:
Ponitka 17 (3na3 za 3pkt.), Michalak 15 (3as.) , Karnowski 11 (7zb.3bl.), Nied¼wiedzki 9 (6zb. 3bl.), Gielo 9 (5zb, 2bl), Grochowski 5 (7as.), Grzeliñski 4 (2as.), ¦pica 4 (1zb.), Bonarek 4 (10zb.) , Pietrzak 3 (2zb.), Szymkiewicz 3 (3zb.), Koelner 1 (3zb.)

Ju¿ w pierwszej kwarcie podopieczni Trenera Jerzego Szambelana narzucili swój styl gry. Pierwsz± æwiartkê meczu ¶wietnie zacz±³ center WKK Wroc³aw Piotr Nied¼wiedzki oraz skrzyd³owy Poloni 2011 Warszawa Micha³ Michalak. W mecz dobrze wszed³ równie¿ nasz rozgrywaj±cy Grzegorz Grochowski który, w I  kwarcie zgromadzi³ 3 asysty .Druga kwarta to dominacja na parkiecie Polaków. W dwóch pozosta³ych kwartach Polacy utrzymywali przewagê i ostatecznie wygrali 85:57 . Trener Szambelan da³ pograæ wszystkim zawodnikom i ka¿dy z nich rzuci³ chocia¿by 1pkt . Najwiêcej ich dla reprezentacji Polski zgromadzi³ Mateusz Ponitka (17pkt.) na ¶wietnej skuteczno¶ci (80% za 2 i 100% za 3 ) oraz Micha³ Michalak (15pkt.). ¦wietnie na desce zagra³ £ukasz Bonarek ( 10zb.). Najwiêcej asyst co nie dziwi mia³ Grzegorz Grochowski  (7as.) . Polska nie za dobrze wykonywa³a rzuty osobiste 10/23 co da³o 43 % skuteczno¶æ. W dru¿ynie Tunezji ¶wietnie zaprezentowa³ siê rozgrywaj±cy Aymen Ben Mahmoud zdobywca 10pkt . Jutro Polska o 17: 15 polskiego czasu rozegra mecz z Brazyli± .

Tunezja:
Zespó³ z pó³nocy Afryki to kopciuszek naszej grupy. M³odzi Tunezyjczycy to wicemistrzowie kontynentu z zesz³ego roku, gdzie dwukrotnie lepsi okazali siê Egipcjanie. Liderem zespo³u jest Aymen Ben Mahmoud - rozgrywaj±c graj±cy na co dzieñ w Sousse - dobrze znanym Polakom kurorcie wypoczynkowym.

Faworyci: Litwa (mistrz Europy) - moim zdaniem faworyt numer jeden. Valanciunas i Mockevicius pod koszem, Cizauskas na rozegraniu oraz Redikas na obwodzie powinni poprowadziæ "Lietuvê" do z³ota. Inny wynik bêdzie dla mnie zaskoczeniem.
W sk³adzie naszych wschodnich s±siadów nie ma ¿adnego zawodnika z m³odszych roczników. USA (mistrz obu Ameryk) - Amerykanie zawsze uwa¿ani s± za faworytów, ale w tym roku o sukces bêdzie bardzo ciê¿ko. Zespó³ zdecydowanie s³abszy od tego, który rok temu rywalizowa³ z Polakami na M¦ U-17. G³ówn± si³± tej ekipy powinien byæ obwód - Hardaway jr, Lamb i Jackson. Ze sk³adu, który zdoby³ mistrzostwo obu Ameryk U-18, na £otwê wybieraj± siê tylko Tony Mitchell i Patric Young.

Powinni siê liczyæ: Serbia (4 zespó³ ME) - bardzo wyrównany zespó³, którego si³± s± dwaj ¶wietni rozgrywaj±cy z rocznika 1993 (Cvetkovic i Miljenovic) i wysocy podkoszowi (Siladi, Mitrovic, Besovic i Gujanicic). W³±cz± siê do walki o medale.
£otwa (3 zespó³ ME) - gospodarz imprezy, a co za tym idzie byæ mo¿e "czarny koñ" imprezy. Wiele bêdzie zale¿a³o od dwójki Vecvagars(szykuje siê kolejny dobry rozgrywaj±cy rodem z £otwy) /Bertans(przede wszystkim strzelec, wybrany w zesz³y czwartek w drugiej rundzie draftu przez San Antonio via Indiana).
Chorwacja - kolejna mistrzowska impreza przed zaledwie siedemnastoletnim Dario Saricem. Wielki talent, o ile nie najwiêkszy, europejskiej koszykówki mo¿e ze swoj± reprezentacj± sporo namieszaæ.

Rosja (wicemistrz Europy) - rok temu nie byli zaliczani do faworytów ME U-18, a mimo to zdobyli srebrny medal. W tym roku ju¿ bez trenera Skorochkina, ale nadal z gro¼nym trio Kulagin-Karasev('93)-Trushkin('93), dru¿yna rosyjska jest w stanie w³±czyæ siê do walki o medal.
Australia (mistrz Oceanii) - bardzo ciekawy zespó³, który podczas trwaj±cych w³a¶nie na Litwie global games (turniej towarzyski, poprzedzaj±cy M¦) zaprezentowa³ siê z dobrej strony (m.in. pokona³ Brazyliê +24). W¶ród "Aussie" szczególnie warto zwróciæ uwagê na skrzyd³owego Mitchella Creeka - winda w nogach, niesamowity ci±g na kosz.

Mog± namieszaæ: Kanada (3 zespó³ mistrzostw obu Ameryk) - bez Wiltjera i Kabongo, ale  z rówie¶nikiem naszych srebrnych siedemnastolatków Pangosem. Mog± powalczyæ o æwieræfina³.Brazylia (wicemistrz obu Ameryk) - dwóch starych znajomych z Nike Hoop Summit - Neto i Nogueira, to si³a napêdowa reprezentacji Brazyli. Mimo s³abszych wyników podczas sparingów uwa¿am, ¿e ekipa trenera Neto seniora mo¿e napsuæ sporo krwi rywalom. Miejmy tylko nadziejê, ¿e nie nam.
Chiny - Ailun Guo('93) poprowadzi swoj± reprezentacjê do drugiej rundy, ale czy dalej? Nie s±dzê.

Na co staæ Polaków? My¶lê, ¿e nie powinny¶my oczekiwaæ zbyt wiele od naszych 17 i 18 latków . Moim zdaniem, awans do æwieræfina³u jest jak najbardziej w zasiêgu, i osi±gniêcie tej¿e fazy powinno byæ celem ekipy trenera Szambelana. Wszystko ponad to bêdzie sporym sukcesem. Szkoda tylko, ¿e ten zespó³ nie rozegra³ ¿adnego sparingu z rocznikiem 1992.