News: Mistrzostwa Europy U20 Grecja - Kreta 8-20.VII.2014 - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa

WYNIK I CHARAKTER

mecz o IX miejsce: Polska - W³ochy 79:75 (23:17, 21:18, 15:20, 20:20)

Punkty: Borowski 19(1), Witliñski 17 (17 zb.), Garbacz 10(1), Szymkiewicz 10, Grzeliñski 2 oraz Schenk 8 (5 as.), Jeszke 8, Zegzu³a 3(1), Patoka 2, Morawiec 0, Struski 0, Radwañski 0

9. Polska - przed mistrzostwami braliby¶my to miejsce w ciemno. Gratulacje dla zawodników i sztabu trenerskiego - pokazali¶cie m³odszym (starszym zreszt± te¿), jak walczyæ w¶ród najlepszych. Dziêkujemy za 2 tygodnie emocji!

Na koniec krótka wzmianka o osi±gniêciach statystycznych. Miko³aj Witliñski by³ trzecim zbieraj±cym (9,3 zb.) (drugim w zbiórkach w obronie - 6.3), a Jan Grzeliñski pi±tym asystuj±cym turnieju (4,8 as.).

Gdyby nie niewystarczaj±ca ¶rednia liczba rzutów na mecz, w czo³ówce skuteczno¶ci znale¼liby siê zapewne Damian Jeszke (za 2 - 24/34, 70,6%) i Jakub Schenk (wolne, 21/24, 87,5%).Na koniec krótka wzmianka o osi±gniêciach statystycznych. Miko³aj Witliñski by³ trzecim zbieraj±cym (9,3 zb.) (drugim w zbiórkach w obronie - 6.3), a Jan Grzeliñski pi±tym asystuj±cym turnieju (4,8 as.).

Gdyby nie niewystarczaj±ca ¶rednia liczba rzutów na mecz, w czo³ówce skuteczno¶ci znale¼liby siê zapewne Damian Jeszke (za 2 - 24/34, 70,6%) i Jakub Schenk (wolne, 21/24, 87,5%).

Polska - S³owenia 79:60 (21:21, 25:6, 19:19, 14:14)

Punkty: Garbacz 20(5), Borowski 14 (8 zb.), Grzeliñski 7(1) (7 as.), Witliñski 5(1), Szymkiewicz 3 oraz Patoka 13, Schenk 6, Jeszke 5(1), Struski 3(1), Radwañski 3(1)

Rewelacyjny pocz±tek Jakuba Garbacza (w ca³ym meczu 5/5 za 3), ¶wietna II kwarta ca³ego zespo³u (w niej 11 pkt Kacpra Borowskiego) i trzecie zwyciêstwo Polaków na ME U20 sta³o siê faktem. W niedzielê o 13:45 zagraj± o 9. miejsce w Europie, a ich przeciwnikiem bêd± W³osi.

Polska - Chorwacja 56:75 (12:22, 9:11, 16:25, 19:17)  FOTO

Punkty: Witliñski 15(1), Borowski 6, Garbacz 5(1), Grzeliñski 4 (4 as.), Szymkiewicz 0 oraz Radwañski 7(1), Struski 6, Jeszke 6, Schenk 3, Morawiec 3(1), Patoka 1, Zegzu³a 0

Bez zwyciêstwa zakoñczy³a udzia³ w drugiej rundzie reprezentacja Polski, co oznacza, ¿e resztê tygodnia spêdz± na walce o miejsca 9-12. W pi±tek o 18:15 zmierz± siê ze S³oweni±, a w niedzielê z kim¶ z pary Wielka Brytania - W³ochy.

Polska - W³ochy 52 : 61  (11-15, 12-15, 12-27, 17-4)   FOTO

Punkty: Borowski 8, Garbacz 4, Witliñski 4 (11 zb.), Grzeliñski 2, Szymkiewicz 0 oraz Schenk 9, Zegzu³a 7(1), Jeszke 7, Morawiec 4, Patoka 4, Struski 3, Radwañski 0

Mecz, o którym najlepiej zapomnieæ - szkoda, ¿e w³a¶nie ten FIBA wybra³a do transmisji na ¿ywo. D³ugimi fragmentami wolni w obronie, bez pomys³u w ataku, z problemami przy wyprowadzaniu pi³ek, niezrozumia³ymi stratami i wyj±tkowo s³ab± jak na ten turniej skuteczno¶ci± z linii rzutów wolnych. Jedyne pocieszenie jest takie, ¿e to nie by³ prawdziwy obraz tej kadry - gdyby tak by³o, to teraz walczyliby o utrzymanie.

Polska - Turcja 51 : 59  (16-18, 11-16, 9-14, 15-11)  FOTO

Polska - Rosja 75 :71 (18:18, 22:22, 19:10, 16:21)  FOTO

Punkty: Witliñski 19(2) (10 zb.), Garbacz 15(2), Szymkiewicz 9(1), Borowski 8, Grzeliñski 5 (9 as.) oraz Jeszke 10, Radwañski 6(1), Struski 3(1), Schenk 0

Wiara czyni cuda! Izrael poradzi³ sobie z Bu³gari± i by³o wiadomo, ¿e do przeskoczenia Rosjan w tabeli wystarczy nam zwyciêstwo o dowolnym rozmiarze. Pierwsza po³owa zakoñczy³a siê remisem mimo pocz±tkowej przewagi Rosjan. Punkty Daniela Szymkiewicza i asysty Jana Grzeliñskiego utrzyma³y nas w grze.Na pocz±tku trzeciej kwarty Polakom uda³o siê zatrzymaæ Rosjan, a Damian Jeszke i Miko³aj Witliñski zafundowali run 11:0. Taka przewaga utrzymywa³a siê do po³owy IV kwarty, kiedy to Rosjanie ruszyli do ostatecznego szturmu (jakkolwiek to nie brzmi). Na 1:27 do koñca by³o ju¿ tylko 68:69, ale wówczas kapitaln± dziewi±t± asyst± popisa³ siê Grzeliñski, a najwa¿niejsz± (do tej pory, mam nadziejê) trójkê w ¿yciu trafi³ Jakub Garbacz. Po³owa trafionych wolnych w ostatniej minucie pozwoli³a dowie¼æ zwyciêstwo do koñca.

Polska - Francja 60:67 (17:18, 16:11, 9:15, 18:23)

Punkty: Garbacz 16(1), Borowski 14, Grzeliñski 8 (6 as.), Witliñski 5 (10 zb., 5 prz.), Szymkiewicz 0 oraz Schenk 9, Jeszke 4, Patoka 4(1), Zegzu³a 0, Struski 0, Radwañski 0

Ju¿ przed meczem by³o wiadomo, ¿e o zwyciêstwo z silnymi (dwóch z pierwszej pi±tki rankingu rocznika 1994 Eurohopes) i atletycznymi Francuzami bêdzie bardzo trudno. Rzeczywi¶cie, Trójkolorowi szybko odskoczyli na 11:4, jednak w pierwszej po³owie pope³nili a¿ 10 strat, co przy fatalnej skuteczno¶ci Jaiteha (1/10 z gry) pozwoli³o bia³o-czerwonym wróciæ do gry i obj±æ niewielkie prowadzenie.

Jeszcze lepiej zaczê³a siê dla Polaków druga po³owa - w 25. minucie prowadzili ju¿ 42:32 i... mecz zupe³nie zmieni³ swoje oblicze. Stracona skuteczno¶æ, rozpêdzeni Francuzi - wystarczy³o 2,5 minuty, ¿eby by³ remis. W czwartej kwarcie tylko przypiêczetowali zwyciêstwo, mimo ¿e szalony zryw Polaków w ostatnich minutach da³ jeszcze odrobinê nadziei.

Polska - Izrael 49:74 (11:15, 7:23, 17:18, 14:18)  FOTO

Punkty: Jeszke 10(1), Szymkiewicz 9, Garbacz 3, Witliñski 3(1), Grzeliñski 2 oraz Borowski 8, Schenk 6, Radwañski 4, Morawiec 3(1), Zegzu³a 1, Struski 0, Patoka 0

Dwie fatalne sytuacje - w pierwszej kwarcie Polacy nie trafiaj± pierwszych 10 rzutów z gry i to, ¿e przegrywaj± tylko 4 oczkami, jest najmniejszym wymiarem kary. W drugiej kwarcie niemoc potwarza siê, Izrael zaczyna od serii 14:0 (w tym 4x3), Polacy w tej czê¶ci gry trafiaj± tylko raz z gry - za 3 punkty.

Statystycznie wypadamy tragicznie, ale to jest turniej i trzeba siê odbudowaæ.

Polska - Bu³garia 85:78 (17:13, 19:23, 21:17, 28:25)  FOTO

Punkty: Grzeliñski 21 (7 as.), Witliñski 16, Jeszke 11(2), Szymkiewicz 8, Garbacz 3(1) oraz Radwañski 13(2), Borowski 9, Struski 3(1), Zegzu³a 1, Schenk 0, Patoka 0

Walka ³eb w ³eb od pierwszej do niemal ostatniej minuty. Prowadz±cy zmienia³ siê kilkukrotnie, decyduj±cy moment przyszed³ pod koniec IV kwarty. Na 02:38 do koñca Polacy przegrywaj± 72:76, ale Damian Jeszke dobija w³asny rzut, po chwili dodaje trójkê i prowadzimy 77:76. Bu³garzy przestaj± trafiaæ. Dwa wolne trafia Kacper Radwañski, a po chwili kluczow± zbiórkê w ataku na 21 s przed koñcem zalicza Miko³aj Witliñski, który faulowany dodaje kolejna dwa oczka z linii rzutów wolnych. Gwiazda Bu³garów Vezenkov dodaje tylko 1 punkt, po czasie Daniel Szymkiewicz trafia dwukrotnie i przechwytuje pi³kê, koñcz±c kontrê wsadem. W tym momencie by³o ju¿ jasne, ¿e Polacy tego meczu nie przegraj±.Zwyciêstwo cieszy tym bardziej, ¿e zosta³o wydarte w samej koñcówce, a gra w ostatnich minutach by³a w³a¶nie zmor± kadry w sparingach.

Mecz mia³ kilku bohaterów, ale najwiêkszym by³a DRU¯YNA.