News: U18 Kadra Polski rocz.1997/98 Mistrzostwa Europy Dywizja B Austria 23.VII-2.VIII.2015 - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa

Dodaj

U18 Kadra Polski rocz.1997/98 Mistrzostwa Europy Dywizja B Austria 23.VII-2.VIII.2015

Kolenda 11,
Kierlewicz 10, Mijakowski 9, Dziewa 8, Gruszczyñski 7, Kiwilsza 7, ¦cibisz 3,  Kapa 3, Rutkowski 2,

FOTO ZIBI

FILMIKI ZIBI

OFICJALNA STRONA FIBA ME AUSTRIA 2015

Zwyciêstwo z Izraelem w pó³finale mia³o  zapewniæ Polsce awans do Europejskiej Elity i gwarantowany medal. Jednak tak siê nie sta³o.W sobotni wieczór lepszym zespo³em by³ Izrael. Marcela Ponitki ju¿ nie ma w Austrii (kontuzjowany wyjecha³ z rodzin± do Polski) Mecz przeciwko Izraelowi rozpoczêli¶my nastêpuj±c± pi±tka: ¦cibisz, Kolenda, Sewio³ , Kiwilsza i Gruszczyñski. Pierwszy rozgrywaj±cy Polskiego zespó³ Piotr ¦cibisz rozpoczyna od  ,,trójeczki ,,kolejne dwa punkty do³o¿y³ Micha³ Kolenda – prowadzimy 5-0 .Po piêciu minutach meczu nasz Team ,,stan±³,,  a Izraelczycy szalej± na Parkiecie na ³awce i na widowni. Po pierwszej kwarcie zas³u¿enie prowadz± 13 punktami. Dwucyfrowe prowadzenie utrzymuj± do koñca pierwszej po³owy. Trzecia kwarta nale¿y dla Polskiego zespo³u, zbli¿yli¶my siê do Izraela na dziesiêæ oczek i to by³o wszystko na co nas by³o staæ w pó³finale.  Rado¶æ  Izraelczyków  z wygranej z Polskakami by³a ogromna.Pokonuj±c naszych or³ów z kompletem zwyciêstw (jedyny zespó³ na ME bez pora¿ki) zapewnili sobie awans do Dywizji A, i pewny medal. Nasz zespó³ musi wsi±¶æ siê w gar¶æ i w ma³ym finale zrewan¿owaæ siê S³owenii. Dzi¶ Polski zespó³ oprócz sta³ego Fan Clubu dopingowali pañstwo Tomaszewscy z Poznania i pañstwa Pietrzak z Koszalina. Na fotce dwaj bardzo znani trenerzy z Polski i Izraela

Dziewi±ty dzieñ ME:
Dzieñ odpoczynku przed pó³fina³ami. Byæ na Wêgrzech i nie skorzystaæ z basenów termalnych by³o by grzechem.

Ósmy dzieñ ME:
Fajnie siê pisze podsumowanie dnia po zwyciêstwie naszych ch³opaków. Wczoraj po raz pierwszy miejmy nadzieje ostatni przegrali¶my mecz.  Po pierwszej po³owie nic nie zapowiada³o nasze pora¿ki . Kibice byli przekonani ¿e bêd± siê cieszyæ z kolejnego zwyciêstwa.  Tak jednak siê nie sta³o.  Z dru¿ynami z Ba³kanów zawsze trzeba siê liczyæ. S³owenia to zespó³ m³odszy od nas. W sk³adzie maj± 5 zawodników z rocznika 1998. Dwa lata temu kiedy Polska walczy³a w Kijowie o utrzymanie Dywizji A  S³oweñcy walczyli  w meczu z Izraelem o awans do Dywizji A. Wtedy wygra³ Izrael (nasz przeciwnik w pó³finale)

Przejd¼my do meczu….pocz±tek nie by³ wcale taki z³y. W pierwszej pi±tce kontuzjowanego Ponitki zmienia Gruszczyñski który daje pierwsze punkty naszej kadrze. W mecz dobrze wchodzimy tylko ¿e na krótko S³oweñcy zdobywaj± 10 punktów z rzêdu a my nic…to pierwszy alarm do sztabu szkoleniowego. Do gry wchodzi Maciej Bender, punktuje…. Zbiera. Polska odrabia starty. W drugiej kwarcie ¶wietnie gra Micha³ Kapa, jego punkty wyprowadzaj± nasz zespó³ na prowadzenie. W drugiej czê¶ci drugiej kwarty Polacy prowadz± 9 punktami. Kwartê punktami koñczy ¦cibisz graj±cy na tych ME rowny dobry basket. Do szatni schodzimy z dwucyfrow± przewag± (+11) z pocz±tkiem trzeciej kwarty za spraw± Sewio³a prowadzimy ju¿ 13 oczkami .Punkty Ozegovica  (11) niweluj± przewagê bia³o-czerwonych. S³oweñc± wpadaj± ,,trójeczki,, trzeci± kwartê wygrywaj± +13 , a na tablice przed ostatni± ods³on± meczu widnieje wynik 59 : 54 dla ,,zielonych,,.  Ba³kañski ,,kocio³,,  rozkrêca siê… wpadaj± kolejne trójeczki dla S³owenii. Polacy przez sze¶æ pierwszych minut czwarty kwarty zdobywaj± zaledwie 4 punkty S³owenia wychodzi na 17-to punktow± przewagê. Odstani zryw Polaków w koñcówce meczu tylko zmniejsza pora¿kê naszego zespo³u. Polscy kibice dziêkuj± zawodnikom za mecz ¶piewamy…Nic siê nie sta³o Polacy nic siê nie sta³o. Pozosta³y jeszcze dwa meczu ME. Do upragnionego awansu i medalu wystarczy wygraæ  jeden

S³owenia - Polska  70 : 80 (12:15 27:16 15:28 16:21)  STATYSTYKI
Bender 17, Kapa 11, Gruszczyñski 9, Rutkowski 8,  ¦cibisz 7, Kierlewicz 6, Kiwilsza 4, Dziewa 4, Mijakowski 2, Sewio³ 2

Siódmy dzieñ ME:  Zanim weszli¶my na hale AKTIVPARK zwiedzili¶my piêkny zamek w Gussingen wybudowany na wzgórzu sk±d podziwiali¶my piêkne widoki

Meczem z Wêgrami rozpoczynamy walkê w grupie æwieræfina³owej. Wêgierski zespó³ jest nam doskonale znany tu¿ przed Mistrzostwami Europy rozegrali¶my z nimi na ich terenie dwa mecze kontrolne obydwa wygrywaj±c. Gussingen jest dla nas miastem szczê¶liwym wygrali¶my tu ju¿ trzy spotkania. W pierwszych minutach meczu w szeregi naszej pierwszej pi±tki wdar³a siê nerwówka, grzeszymy skuteczno¶ci±. Pierwsze punkty z gry wpadaj± dopiero po trzech minutach meczu, w o¶miu minutach meczu zdobywamy zaledwie 8 pkt.
W drugiej kwarcie nasza kadra rozkrêca siê na dobre wychodzimy na 16-to punktowe prowadzenie. W trzecie kwarcie przewaga naszych or³ów wynosi ju¿ ponad 20 oczek. Du¿a grupa Wêgierskich kibiców zamilk³a. Co chwile ogl±damy na laptopie relacje z meczu S³owenia – Anglia w tym spotkaniu jest korzystny wynik dla Polski. Nasze zwyciêstwo przypieczêtowane  efektownym dunkiem Wiktora Sewio³a  i zwyciêstwo S³owenii daje gwarancje pewnego awansu do pó³fina³ów. Kolejny dobry mecz rozegra³ Szymon Kiwilsza (dauble-dauble)który w walkach podkoszowych dozna³ urazu(rozciêty ³uk brwiowy) pochwaliæ nale¿y tak¿e Dominika Rutkowskiego i Jakuba Mijakowskiego. Do grupy kibiców do³±czy³ Artur Kolenda z ¿on± i córka. Micha³ Kolenda dopingowany przez rodzinkê tak¿e zagra³ dobre zawody

Polska – Wêgry  78 : 43 15-11, 20-8, 23-9, 20-15  STATYSTYKI

Kolenda 14, Rutkowski 13, Mijakowski 9, Kiwilsza 9 (10 zb.), Dziewa 8, Sewio³ 7, ¦cibisz 7, Kierlewicz 4, Gruszczyñski 4, Ponitka 2, Dziewa 1

Tabela grupy E Æwieræfina³owa
1 S³owenia   6 pkt.  (+68)
2 Polska  5 pkt.  (+30)

3 Wêgry 4 pkt.  (-71)
4 Anglia  3 pkt  (-27)

Szósty dzieñ ME Wtorek jest dniem przerwy. Zwiedzamy najstarsze Wêgierskie Miasto Szombathely

Pi±ty dzieñ ME  Mecz przeciwko Szwajcarii to nasze ostanie spotkanie w grupie. Mo¿emy sobie pozwoliæ na pora¿kê  -11  i tak awansujemy do grupy æwieræfina³owej. Pocz±tek  meczu pokaza³ ¿e naszym zawodnikom ani przez my¶l nie przesz³± pora¿ka. Spotkanie rozpoczêli¶my od dwóch efektownych akcji. Fantastyczny blok Kolendy, a po chwili  Sewio³ popisujê siê  Dunkiem. Powoli do gry wraca Maciek Bender . Szwajcaria to solidny zespó³ z dwoma liderami którzy we dwójkê (Polite i Cafisi) zdobyli wszystkie punkty w pierwszej kwarcie meczu która zakoñczy³a siê wynikiem 16-18 dla Polski.

W drugiej kwarcie jeste¶my lepszym zespo³em , wychodzimy na 9-cio punktowe prowadzenie. Trzecia kwarta to powiêkszanie przewagi naszej reprezentacji. Trener Szwajcarii  zdaje sobie sprawê ¿e ju¿ nie wygra 11 punktami bo przewaga polski siêgnê³a 20 punktów  co daje w sumie +31. W czwartej kwarcie przewaga jeszcze bardziej wzros³a. Mecz koñczy siê bilansem + 30 dla naszych or³ów. Ca³y zespó³ zas³u¿y³ na pochwa³ê. Ka¿dy z 12 zawodników przebywa³ na parkiecie i ka¿dy do³o¿y³ swoja cegie³kê do zwyciêstwa.

Czwarty dzieñ ME  Wracamy do Gussing  (pierwszy mecz Polski z Angli±) Po spektakularnym zwyciêstwie nad Albania przysz³o nam siê zmierzyæ z Bu³gari±, przed tym meczem w naszej Grupie Anglia pokona³a18 pkt.  Szwajcariê by³ to dla nas bardzo korzystny wynik . Zwyciêstwo z Bu³gari± bardzo przybli¿y³o nas do grup æwieræfina³owych
Znakomicie zagrali¶my pierwsz± kwartê wygrywaj±c  11 pkt.  Po raz drugi kapitan naszej dru¿yny Micha³a Kolenda rozpocz±³ mecz od piêknej ,,trójeczki,, Dalej nie mo¿e graæ Maciek Bender. W meczu z Angli± ¶wietnie Maæka zast±pi³ Szymon Kiwilsza (27 min 13 pkt. 8 zb.) Z pocz±tkiem drugiej kwarty Polacy dalej w gazie punktuj± Rutkowski, Gruszczyñski i Mijakowski  dochodzimy do 18-to punktowej przewagi. W czwartej minucie 2 kwarty obudzili siê Bu³garzy i powoli zaczynali odrabiaæ straty , a¿ tu nagle na tablicy ukaza³ siê wynik 52-50 dla Polski. Nasza dwucyfrowa przewaga zosta³a roztrwoniona. Brak punktów Wiktora Sewio³a (1/11/  to jedna z przyczyn zbli¿enia siê Bu³garów.  Zibi mobilizuje ca³y Fan Club do mocnego dopingu i to przynosi efekty.

Dwie cudowne trójeczki pod rz±d Jakuba Mijakowskiego i jeszcze dwa punkty ¦cibisza i Mijakowskiego w koñcówce trzecie kwarty wyprowadzaj± nasz zespó³ na 8-mio punktowe prowadzenie. Pocz±tek ostatniej kwarty rozpoczynamy  od punktów Ponitki i ¦cibisza - odzyskali¶my dwucyfrow± przewagê a,  w ostatnich minutach meczu  6 punktów  z rzêdu Szymona Kiwilszy  przypieczêtowa³o nasze zwyciêstwo. W meczu z Bulgaria nale¿y pochwaliæ: Kiwilszy, Kolendê i Mijakowskiego, jednak zdaniem sztabu szkoleniowego Polacy zagrali s³aby pojedynek. Sami mo¿ecie to oceniæ ogl±daj±c mój obszerny materia³ Video

Trzeci dzieñ ME
  Zmieniamy zakwaterowanie z Domu Studenta przenosimy siê do prywatnego domu. Godzina 15.00 wyjazd do kolejnego Austriackiego miasta - Oberward (35 km) na mecz Polska vs Albania. Z góry by³o wiadomo ¿e Albañczycy s± jedna z najs³abszych dru¿yn w Europie nie maj± szans z nasz± Kadr±. Trener Andrzej Kierlewicz da³ odpocz±æ Maækowi Benderowi,  który ma jeszcze trochê opuchniêt± kostkê. W miejsce Maæka w pierwszej pi±tce wychodzi  wychowanek ¯aka Koszalin Szymon Kiwilsza.

Rozpoczynamy mecz, a ja w tym czasie za³atwiam akredytacje i kolejn± koszulkê do kolekcji  (nr.605) gdy wracam od organizatorów na tablicy 18 : 0 dla naszych or³ów. Pierwsze punkty dla Albanii wpadaj±  po 5 minutach meczu. W koñcówce pierwszej kwarty Wiktor Sewio³ popisuje siê dwoma  efektownymi  Dunkami . Chwilê pó¼niej  swoje pierwsze punkty w ME zdobywa wychowanek Aleksandra Ziobry ch³opak z Opalenicy Dawid Gruszczyñski. Drug± kwartê rozpoczynamy od wyniku 33 : 8. W trzynastej minucie meczu  drugi Wielkopolanin mierz±cy 207 cm Aleksander Dziewa (Olek dopiero 2 lata gra w Basket) zdobywa swoje historyczne punkty w ME. W koñcówce kwarty po przechwycie Marcel Ponitka  popisuje siê wsadem. Przy 40 punktowym prowadzeniu Polacy graj± bardzo rozlu¼nieni przez co mamy niepotrzebne straty. Efektowna gra   Polaków przynosi kolejn± ,,pakê,, wychowanka Ostrowa Wielkopolskiego Marcela Ponitki. Do szatni schodzimy z bilansem +37. Trzecia kwarta meczu to radosna koszykówka w wykonaniu naszego zespo³u ch³opcy poprawiaj± sobie statystyki. Aleksander Dziewa zalicza Dauble-Dauble , Gruszczyñski + sze¶ciu naszych zawodników zdobywaj± ponad 10 pkt. W statystykach w ka¿dym  elemencie wygrywamy z Albani± . Po trzech meczach ¶rednio na mecz najwiêcej:  punktuje -Wiktor Sewio³ (16) zbiera - Maciej Bender ((7,5) asystuje - Marcel Ponitka (4,7) przechwyty - tak¿e Ponitka (2,3)  bloki - (Aleksander Dziewa (2)

Drugi dzieñ ME:
Ja i pan Sewio³  zakwaterowani jeste¶my na Wêgrzech (jak najtaniej 50 z³ noc) Z rana robimy spacer po  Szombathely (10 km). Ka¿dego dnia sporo kilometrów musimy doje¿d¿aæ na mecze naszej kadry. Mecz z Estoni± rozgrywany jest w Fürstenfeld, to najdalsza miejscowo¶æ od naszego domu (65 km w jedn± stronê) Przyje¿d¿amy na druga po³owê meczu Wêgry – Belgia. Spora grupa kibiców dopinguje Madziarów. Sam dopinguje Wêgrów, to w tym pañstwie teraz jest mój dom. G³upia strata Belga w ostatnich sekundach meczu odbiera im zwyciêstwo a, na widowni sza³ rado¶ci Madziarów. Hala sportowa w Fürstenfeld, to bardzo ³adny obiekt tylko ¿e znowu brak klimatyzacji. Jak wczoraj strasznie duszno i gor±co. Estoñczycy tak jak my wygrali wczoraj pierwszy mecz ME

Polska tradycyjnie na parkiet wychodzi pierwsz± pi±tk±. Po minucie meczu pierwsze punkty zdobywa Maciek Bender, nastêpnie ¶wietn± serie ma Marcel Ponitka  (5pkt) a, po nim Micha³ Kierlewicz  (6 pkt) Pierwsz± kwartê wygrywamy 17-21. W drugiej kwarcie co¶ siê nie ,,klei,, przegrywamy kwartê i schodzimy do szatni z wynikiem ujemnym. Na mecz doje¿d¿a rodzina Ponitki, jak zawsze przygotowana (to ju¿ 5 ME gdzie Zibi wspólnie z  Ponitkami  kibicuje Polsce). Mamy  bêben jest g³o¶no  miejscowi kibice s± zachwyceni Polskim dopingiem. Po trzeciej kwarcie znowu wychodzimy na prowadzenie. Nikt siê nie czepia, mogê spokojnie fotografowaæ i filmowaæ. Dobry mecz  rozgrywa  Micha³ Kierlewicz, kapitalny blok Maæka Bender (sêdziowie jednak uwa¿aj± inaczej) przy tym bloku Maciek dozna³ kontuzji.  Jak wa¿ny to zawodnik w naszej dru¿ynie nie muszê nikomu mówiæ. Pani Alicja Fizjoterapeutka udziela pierwszej pomocy. Po zej¶ciu z parkietu Maæka brakuje centymetrów w obronie. Powietrzne loty Wiktora Sewio³a  daj± potrzebne zbiórki . Trójeczka Micha³a Kierlewicza z pocz±tkiem ostatniej kwarty wyprowadza nas  na 3-punktowe prowadzenie w tym momencie nasz zespó³ dostaje wiatru w ¿agle (chyba motywuj±co zadzia³a³ bêben). Po Kierlewiczu  kolejne punkty zdobywaj±  Rurkowski, Kiwilsza Sewio³ a, Estoñczycy nic. Wychodzimy na 9 punktowe prowadzenie.  Estoñczycy powoli odrabiaj± straty  dochodz± nas na trzy punkty i w tym momencie bardzo wa¿ne punkty dla Polski daje wychowanek WKK Wroc³aw Dominik Rutkowski. Do gry wraca Maciek Bender. Punkty dok³adaj± Mijakowski i Sewio³ prowadzimy ró¿nic± dwucyfrow± tego meczu ju¿ przegraæ nie mo¿emy

Pierwszy dzieñ ME:
Wyje¿d¿aj±c z Rudy ¦l±skiej o 14.00 ju¿ my¶la³em ¿e nie zd±¿ymy na pierwszy mecz naszej Kadry. Jednak uda³o siê GPS dok³adnie poprowadzi³ nas pod sam± halê. Jeszcze zd±¿yli¶my obejrzeæ sam± koñcówkê meczu Albania-Szwajcaria. Chwilê pó¼niej na parkiet wybieg³a nasza kadra. Na widowni pañstwo Bender , Mijakowscy i ¦cibisz z rodzinami w sumie ze mn± i panem Sewio³em by³o nas 14. Zdawa³o by siê ¿e w Dywizji B pracownicy FIBY nie bêd± robiæ problemów z robieniem fotek czy filmików jednak pozory myl±. Ju¿ przed meczem zabroniono nam fotografowaæ czy filmowaæ – opublikowane materia³y zrobi³em  z ,,ukrycia,, Pierwszego dnia Mistrzostw bardziej skupi³em siê na kibicowaniu. Wygranie pierwszego meczu to wa¿na sprawa. Hala sportowa fajna…. ale nie klimatyzowana !!. By³o tak gor±co i  parno ¿e trudno by³o wytrzymaæ kibicom a co dopiero graæ zawodnikom.

Przed meczem jak zawsze od¶piewujemy nasz hymn narodowy i rozpoczynamy granie pierwsz± pi±tk±: Ponitka, Sewio³, Bender, ¦cibisz i kapitan dru¿yny Kolenda, który rzuci³ pierwsze punkty dla nas (trójeczka). Pierwsz± kwartê graj±c bardzo nerwowo przegrywamy 1 pkt. natomiast drug± kwartê to my wygrywamy 1 pkt. Do szatni schodzimy na remisie. Jeste¶my dru¿yn± mocniejsz± fizycznie ale chyba nie techniczne co chwilê sêdziowie odgwizduj± nam kroki (bodaj¿e w ca³ym meczu 9 razy) gdyby nie nasze straty wydaje mi siê ¿e nasza reprezentacja spokojnie wygra³aby ten mecz, a tak nerwówka by³a do samego koñca. Trzeci± kwartê wygrywamy 6 pkt. Zespó³ Polski przeciwko Anglii gra³ cale spotkanie równo. Patrz±c na statystyki najlepiej prezentuj± siê Maciek Bender Dauble-Dauble i Wiktor Sewio³ 16 pkt. przy 85 % skuteczno¶ci !. Najlepsz± akcj± meczu by³o dogranie Micha³a Kolendy do Maæka Bendera na Alley-up (zibi-foto) po mimo nerwowej koñcówki wygrywamy mecz. Zaraz po nim podziêkowa³em ch³opakom za prezent urodzinowy (zwyciêstwo) pogratulowa³em trenerom i poprosi³em o fotkê  Kadry. W rozmowie po meczu z ch³opakami trochê ponarzekali na s³abe zakwaterowanie – hotel czy internat o s³abym standardzie brak TV, Internetu i s³abe jedzenie. Debiut w ME ,,zaliczyli,, Kierlewicz, Kiwilsza i Gruszczyñski , mo¿e ju¿ dzi¶ zagra Klawa.Po 23.00 z panem Sewio³em udali¶my siê na nocleg na Wêgry (42 km)