News: KS Pogoñ Ruda ¦l±ska br±zowym medalist± Mistrzostw Polski U-20 PODSUMOWANIE - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa
Baner Serwis Koszykowki Mlodziezowej
FOTO ¦KM Kadry 93-97 Kadry woj. 98/02 Minibasket 05/07 2008 2009 2010 A 2010 B 2011 A 2011 B Foto 2012 A 2012 / IV.2016 Foto 2011 B Foto 2011 A Foto 2010 A Listopad 21 2017 05:28:57

U-20 Juniorzy St.
 Podsumowuj±c tegoroczne fina³y Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Sopocie to trzeba przyznaæ ¿e by³y dla nas bardzo udane w koñcu zespól KS Pogoñ Ruda ¦l±ska zdoby³ medale, piêkny prezent na 88-lecie Klubu. Zloty medal dla Tomasza ¦niega ( Polonia 2011 Warszawa ) to te¿ nasz ¦l±ski sukces gdy¿ pierwszy rozgrywaj±cy Poloni 2011 jest wychowankiem MCKiS Jaworzno

FOTO-Szymañski FOTO-Zibi FILMIKI-Zibi

Roman Ludwiczuk
(prezes PZKosz): Ostatni mecz Mistrzostw Polski pod wzglêdem sportowym i emocjonalnym zdecydowanie przewy¿szy³ rang± ten fina³. Oba zespo³y zagra³y doskonale, w szczególno¶ci w drugiej po³owie i dogrywce. Wiêkszo¶æ dru¿yn z ekstraklasy mog³oby braæ z tych ch³opców przyk³ad. Jestem zadowolony i szczê¶liwy widz±c taki potencja³ dla polskiej koszykówki. Widz±c to, co zaprezentowa³o kilku graczy podczas turnieju i przede wszystkim w meczu fina³owym mogê z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, ¿e mogliby znale¼æ miejsca w czê¶ci dru¿yn ekstraklasy, nie tylko na ³awce, ale podczas meczu na parkiecie.

Mladen Starcevic (Polonia 2011 - I liga): Drugi rok pracujê w Polsce, jednak dzisiejszy mecz by³ najlepszym, najdramatyczniejszym jaki tutaj widzia³em. Wydaje mi siê, ¿e kibice gospodarzy nie bêd± opuszczaæ hali w smutku, ani bardzo zawiedzeni, poniewa¿ ten mecz wygra³a koszykówka.
Generalnie m³odzi koszykarze w Polsce ró¿ni± siê od swoich rówie¶ników, np. z Ba³kanów. Jednak bardzo du¿o zale¿y od odpowiedniej selekcji. Jednych i drugich mo¿na bardzo du¿o nauczyæ, pamiêtaj±c o tym, ¿e nie zawsze wzrost i szybko¶æ s± najwa¿niejsze, tylko wiele detali, z których sk³ada siê koszykówka. Dzi¶ widzieli¶my wielu dobrych koszykarzy (tak¿e widzia³em takich w Pyrze Poznañ i Turowie, którym nie uda³ siê turniej), którzy ju¿ du¿o umiej±, ale tak¿e takich, którzy równie¿ s± pewni siebie i nie boj± siê podejmowaæ decyzji w najwa¿niejszych momentach meczu.
Cieszê siê, ¿e akurat te dwa zespo³y (Polonia 2011 i Prokom Trefl) awansowa³y do fina³u. Oba kluby maj± dobrze przygotowane programy dla m³odych koszykarzy, obejmuj±ce dru¿yny juniorskie, II ligê i I ligê. W obu klubach tak¿e rozumie siê, ¿e szkolenie m³odych, utalentowanych i wyselekcjonowanych graczy to nie s± niepotrzebne koszty tylko inwestycja. Tam rozumie siê to, ¿e my pracuj±c z m³odzie¿± jeste¶my dla nich partnerami i ¿e to, co robimy dzisiaj, "jutro" bêdzie procentowa³o dla ca³ej polskiej koszykówki.

Miros³aw Noculak (Prokom Trefl Sopot): Poziom turnieju by³ bardzo wysoki. Ogl±dali¶my wiele wyrównanych spotkañ, a ostatnie najlepiej to obrazuje.
Prokom w pierwszej po³owie, nie potrafi³ znale¼æ sposobu na dobrze zorganizowan± obronê Polonii 2011. Zabrak³o szybkiego ataku, w grze tego zespo³u. W drugiej po³owie gra wygl±da³a ju¿ znacznie lepiej, ale zabrak³o jednej akcji by wygraæ to spotkanie. Zespó³ z Warszawy by³a lepsza o jeden punkt i zdoby³a z³oty medal. Gratuluje ca³emu zespo³owi z Warszawy wygranej w fina³owym pojedynku.

Najlepsza pi±tka turnieju

Piotr Pamu³a (Polonia 2011 Warszawa), Adam Waczyñski (Prokom Trefl Sopot), Dardan Berisha (Polonia 2011 Warszawa), Mateusz Kostrzewski (Prokom Trefl Sopot), Mateusz Jarmakowicz (Turów Zgorzelec) - brak na fotce

Asysty

1. Tomasz ¦nieg (Polonia 2011 Warszawa) 4.2 ( rocz.1989 )
2. Dawid Mieczkowski (Czarni S³upsk) 3.3
3. Szymon ¯ym³a (Pogoñ Ruda ¦l±ska) 3.2
4. Jakub Kietliñski (Prokom Trefl Sopot) 3.0
5. Krystian Bartkowiak (Pyra Poznañ) 3.0

Zbiórki

1. Kamil Nowak (Pogoñ Ruda ¦l±ska) 10.0 ( rocz.1988 )
2. Mateusz Jarmakowicz (Turów Zgorzelec) 9.0
3. Albert Skowroñski (Pyra Poznañ) 9.3
4. Wojciech Pisarczyk (Polonia Warszawa) 8.8
5. Karol Gruszecki (Polonia Warszawa) 8.8

Przechwyty

1. Sebastian Szymañski (Turów Zgorzelec) 3.8 ( rocz.1991 )

(14:10 20:14 13:21 18:10)
Pogoñ: Nowak 16, Goldammer 13, Tomecki 13, Grochowski 8, Kubista 7, ¯ym³a 6, Lemañski 2.
Kotwica: Brêk 19, Fabiañczyk 16, Matys 8, Blechacz 6, Rduch 6.

W meczu o trzecie miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych spotka³y siê zespo³y z Rudy ¦l±skiej i Ko³obrzegu. Pogoñ podobnie jak w poprzednich meczach rozpoczê³a mecz graj±c agresywnie w obronie i nie dopuszczaj±c do ³atwych pozycji rzutowych przeciwników (30% z gry Kotwicy). Najwiêkszy wk³ad punktowy w 10-punktowe prowadzenie Pogoni (34:24) po pierwszej po³owie, mia³ Kamil Nowak, który do 14 punktów do³o¿y³ tak¿e 7 zbiórek. W trzeciej kwarcie bardziej ni¿ w pierwszej po³owie skoncentrowani podopieczni Paw³a Blechacza odrobili niemal wszystkie starty rozpoczynaj±c ostatni± czê¶æ gry przy wyniku 47:45. Na pocz±tku czwartej kwarty boisko musia³ opu¶ciæ Kamil Nowak (16 pkt i 14 zb) z powodu piêciu fauli. Graj±cy bez swojego lidera Rudzianie, byli jednak w stanie odpowiedzieæ na rzuty zza obwodu Marcina Fabiañczyka i Dawida Brêka skutecznymi zagraniami w ofensywie i ostatecznie wygrali 65:55 zdobywaj±c br±zowy medal Mistrzostw Polski.

Ryszard Poznañski (Pogoñ): Na pewno by³ to ciê¿ki mecz. Spotka³y siê dwa zespo³y o podobnej klasie. Trudno siê gra³o, decydowa³y detale, charakter, na szczê¶cie mieli¶my dzi¶ kilku liderów i uda³o siê wywalczyæ br±zowy medal, którego dawno nie by³o w Rudzie ¦l±skiej.

Daniel Kubista (Pogoñ): Chcieli¶my zdobyæ ten medal, poniewa¿ dla wiêkszo¶ci z nas by³a to ostatnia szansa w rozgrywkach juniorskich. Chcia³bym jeszcze podziêkowaæ ch³opakom z Jaworzna, którzy bardzo nam pomogli w ca³ym turnieju.

Pawe³ Blechacz (Kotwica): Nie uda³a nam siê pierwsza po³owa, któr± przegrali¶my 10 punktami i zagrali¶my zbyt ma³o ambitnie, jak widaæ mecz te¿ zakoñczy³ siê tak± ró¿nic±. W trzeciej kwarcie uda³o siê zbli¿yæ do rywali na 2 punkty, mogli¶my nawet prowadziæ, ale nie trafili¶my siedmiu rzutów wolnych z rzêdu. Gratuluje ca³emu zespo³owi, który pokaza³ przez ca³y turniej, ¿e staæ ich na wiele, ch³opacy s± z rocznika 1989, wiêc za rok spróbujemy poprawiæ nasz wynik.

POGOÑ RUDA ¦L¡SKA - POLONIA 2011 WARSZAWA 55:66
(7:25 13:11 20:11 15:19)
Pogoñ: Grochowski 12, Nowak 10, Kubista 9, Tomecki 8, Lemañski 6, Goldammer 5, ¯ym³a 5.
Polonia 2011: Berisha 22, ¦nieg 13, Pamu³a 10, Nowakowski 9, Mokros 5, Pe³ka 4, Popio³ek 3.

Polonia 2011 jako pierwszy zespó³ wywalczy³a awans do fina³u Mistrzostw Polski Juniorów Starszych pokonuj±c Pogoñ Ruda ¦l±ska 88:88. Decyduj±ca dla losów spotkania by³a pierwsza kwarta wygrana przez podopiecznych Arkadiusza Mi³oszewskiego 7:25. W po³owie czwartej kwarcie Pogoñ zbli¿y³a siê do rywali na cztery punkty (46:50), jednak os³abiony agresywn± obron± na ca³ym boisku zespó³ Ryszarda Poznañskiego, nie by³ w stanie odpowiedzieæ ju¿ na cztery "trójki" Dardana Berishy (22 punktów) w koñcówce czwartej kwarty. Tomasz ¦nieg zdoby³ 13 punktów dla swojego zespo³u, a Piotr Pamu³a 10 (wszystkie w pierwszej po³owie). W zespole Pogoni najlepszym strzelcem by³ Dawid Grochowski, który zdoby³ 12 punktów. Na tablicach podobnie jak w poprzednich spotkaniach dominowa³ Kamil Nowak (11 zbiórek i 10 punktów).

Ryszard Poznañski (Pogoñ): By³a walka z naszej strony, wynik do koñca by³ spraw± otwart±, natomiast wygra³a dru¿yna, która by³a dzisiaj lepsza. Zagrali¶my nieskutecznie, jednak do koñca starali¶my siê wywalczyæ fina³.

Dawid Grochowski (Pogoñ): Walczyli¶my dzisiaj z ca³ych si³, gdyby uda³o nam siê wyeliminowaæ kilka niepotrzebnych strat w pierwszej po³owie wydaje mi siê, ¿e walka mog³aby byæ jeszcze bardziej wyrównana.

Arkadiusz Mi³oszewski (Polonia 2011): Bali¶my siê bardzo dobrej obrony Pogoni. Zespó³ z Rudy ¦l±skiej jest s³abszy fizycznie jednak nadrabia te braki ogromn± ambicj± i wol± walki. Wierzy³em w nasz atak w to, ¿e która¶ z naszych "strzelb" w koñcu zaskoczy. No i Dardan Berisha trafi³ kilka wa¿nych rzutów. Jest on bardzo ciê¿kim zawodnikiem do prowadzenia, poniewa¿ czasami ³amie za³o¿enia taktyczne, jednak bardzo ciê¿ko odbieraæ mu jego najwiêkszy atut, pewno¶æ siebie.
Dardan Berisha (Polonia 2011): Od pocz±tku zagrali¶my dobrze w obronie, jednak w trzeciej kwarcie rywale zbli¿yli siê do nas. W ostatniej czê¶ci gry dziêki pomocy kolegów trafi³em kilka wa¿nych rzutów i uda³o siê awansowaæ do fina³u, gdzie bêdzie na pewno jeszcze ciê¿ej.

POGOÑ RUDA ¦L¡SKA - TURÓW ZGORZELEC 63:53
(11:23 18:15 19:6 15:9)
Pogoñ: ¯ym³a 15, Nowak 14, Lemañski 11, Goldammer 9, Grochowski 9, Kubista 5.
Turów: Szymañski 19, Jarmakowicz 18, Bohno 9, Bodziñski 4, Kapias 3.

Para liderów zespo³u ze Zgorzelca - Sebastian Szymañski i Mateusz Jarmakowicz zdoby³a w pierwszej po³owie odpowiednio 15 i 14 punktów, co pozwoli³o Turowowi prowadziæ po 20 minutach dziewiêcioma punktami. W zespole prowadzonym przez Ryszarda Poznañskiego najlepiej wypad³ Rados³aw Lemañski (9 punktów, 3-na-4 za 3 pkt). Po przerwie agresywna obrona zespo³u z Rudy ¦l±skiej. Pogoñ rozpoczê³a od 10 kolejnych punktów, co pozwoli³ wyj¶æ na pierwsze w meczu prowadzenie - 39:38. Dobra postawa Kamila Nowaka, który gra³ z 4 przewinieniami oraz Szymona ¯ym³y pozwoli³a obj±æ prowadzenie 48:44 po trzech kwartach. W ostatniej czê¶ci gry Pogoñ kontynuowa³a dobr± grê w obronie pozwalaj±c zdobyæ pierwsze punkty zespo³owi ze Zgorzelca dopiero w 38 minucie i ostatecznie wygra³a 63:53

Ryszard Poznañski (Pogoñ): Do przerwy dominowa³a dru¿yna Turowa, nam uda³o siê poprawiæ w drugiej po³owie defensywie, bronili¶my na ca³ym boisku, czym zmêczyli¶my przeciwnika, dziêki czemu mieli¶my ³atwiejsze pozycje do rzutów. Dwa zwyciêstwa w grupie to jest dla nas bardzo dobry wynik.

Daniel Goldammer (Pogoñ): Przyst±pili¶my do meczu bardzo zmobilizowani, jednak na pocz±tku nie uk³ada³a nam siê gra za dobrze. Po przerwie wrócili¶my na parkiet jeszcze bardziej zmobilizowani i pokazali¶my wszystkie nasze umiejêtno¶ci, co pozwoli³o nam wygraæ po raz drugi w turnieju.

Pawe³ Turkiewicz (Turów): Mam m³ody zespó³, który jest po raz pierwszy na takiej imprezie. Pogoñ gra³a pod presj±, poniewa¿ wygrana przed³u¿a³a ich szanse na awans. Mogli¶my to bardziej wykorzystaæ w pierwszej po³owie, gdy byli¶my na prowadzeniu. Niestety niewymuszone b³êdy w drugiej po³owie, spowodowane te¿ zmêczeniem sprawi³y, ¿e rywale odrobili starty, a my mieli¶my problemy w ofensywie.

Prokom Trefl Sopot - Pogoñ Ruda ¦l±ska 77:43
Prokom Trefl: Kostrzewski 15, Kietliñski 13, Waczyñski 13, Trela 10, Krauze 7, Wojdyr 7, Wilkusz 4, Krajniewski 3, Maryniewski 2, Konsek 0, Sikora 0, Paul 0
Pogoñ: Kubista 15, ¯ym³a 8, Grochowski 5, Gruth 4, Lemañski 3, Nowak 3, Tomecki 3, Goldammer 2, Stawowski 0, Goczok 0, Patyna 0

W ostatnim spotkaniu drugiego dnia turnieju Mistrzostw Polski Juniorów Starszych wyst±pi³y dwie dru¿yny, które dzieñ wcze¶niej wygra³y swoje spotkania. Pierwsza kwarta by³a wyrównana do momentu, w którym pojawi³ siê na parkiecie rezerwowy rozgrywaj±cy zespo³u z Sopotu.
Jakub Kietliñski, najpierw trafi³ trójkê, a nastêpnie wykorzysta³ cztery rzuty wolne, co da³o prowadzenie po 10 minutach 22:17. Graj±c wiêksz± czê¶æ drugiej kwarty bez maj±cego problemy z przewinieniami, Kamila Nowaka (10 pkt i 17 zb w meczu z Poloni± Warszawa), przyspieszyli grê i odrobili czê¶æ strat, a rzut za 3 pkt, w ostatniej akcji Pogoni Daniela Kubisty ustali³ wynik na 35:34 po pierwszej po³owie. Trzecia kwarta, wygrana 24:7, okaza³a siê decyduj±ca dla losów spotkania. Sopocianie wzmocnili obronê i skuteczniej zagrali w ataku (trójki Waczyñskiego i Kostrzewskiego), a niecelne rzuty kolegów z zespo³u zbiera³ na atakowanej tablicy Igor Trela (6 zbiórek ofensywnych po trzeciej kwarcie). W ostatniej kwarcie podopieczni Rimantasa Ramonasa powiêkszali prowadzenie min. dziêki punktom rezerwowych - Piotra Wojdyra i Daniela Wilkusza, oraz obronie, która dopu¶ci³a do zdobycia jedynie dwóch punktów w tej kwarcie.

POGOÑ RUDA ¦L¡SKA - POLONIA WARSZAWA 44:40
(12:12 8:14 18:8 6:6)
Pogoñ: Nowak 12, Goldammer 7, Goczok 6, ¯ym³a 5, Kubista 4, Lemañski 4, Patyna 4, Gruth 2.
Polonia: Kusper 11, Gruszecki 8, Ludwin 5, Pawlak 5, Krajewski 4, Czujkowski 3, £±czyñski 2, Pisarczyk 2.

Pogoñ Ruda ¦l±ska pokona³a w meczu inauguruj±cym Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych Poloniê Warszawa. W pierwszej po³owie podopieczni Andrzeja Kierlewicza osi±gnêli kilkupunktow± przewagê dziêki skutecznej grze Dariusza Kuspera oraz zbiórkom Wojciecha Pisarczyka. W drugiej po³owiê grê Pogoni odmieni³a postawa Kamila Nowaka (10 punktów), który wcze¶niej nie wykorzysta³ ¿adnego z rzutów z gry. Po trzech kwartach zespó³ trenera Ryszarda Poznañskiego prowadzi³ 38:34. Ostatnia, nerwowa kwarta zakoñczy³a siê wynikiem 6:6. Wynik ustali³y rzuty wolne wykonywane 5 sekund przed koñcowym gwizdkiem kapitana Pogoni – Daniela Kubisty.

Ryszard Poznañsk (Pogoñ)i: Obie dru¿yny s± podobne poziomem i oba mog³y wygraæ. W pierwszej po³owie zosta³y zjedzone przez presjê i odpowiedzialno¶æ za wynik. w pierwszej po³owie nasz lider zagra³ nieskutecznie (0/8 z rzutów wolnych, 0/6 z gry). Jednak w drugiej po³owie grali¶my ju¿ swoje, mecz siê wyrowna³ i przebiega³o to tak jak zak³adali¶my w szatni.

Andrzej Kierlewicz (Polonia): Na przegran± z³o¿y³o siê kilka elementów, pierwszy z nich to skuteczno¶æ rzutów zza obwodu, trafili¶my tylko 3 „trójki” i z linii rzutów wolnych. Mecz siê tak u³o¿y³, ¿e obie dru¿yny mia³y szansê przewa¿yæ wynik na swoj± korzy¶æ, niestety nam siê nie uda³o.