News: KS Pogoń Ruda Śląska brązowym medalistą Mistrzostw Polski U-20 PODSUMOWANIE - SKM - Sląska koszykówka młodzieżowa
Baner Serwis Koszykowki Mlodziezowej
FOTO ŚKM Kadry 93-97 Kadry woj. 98/02 Minibasket 05/07 2008 2009 2010 A 2010 B 2011 A 2011 B Foto 2012 A 2012 / IV.2016 Foto 2011 B Foto 2011 A Foto 2010 A Lipiec 27 2017 14:39:01

U-20 Juniorzy St.
 Podsumowując tegoroczne finały Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Sopocie to trzeba przyznać że były dla nas bardzo udane w końcu zespól KS Pogoń Ruda Śląska zdobył medale, piękny prezent na 88-lecie Klubu. Zloty medal dla Tomasza Śniega ( Polonia 2011 Warszawa ) to też nasz Śląski sukces gdyż pierwszy rozgrywający Poloni 2011 jest wychowankiem MCKiS Jaworzno

FOTO-Szymański FOTO-Zibi FILMIKI-Zibi

Roman Ludwiczuk
(prezes PZKosz): Ostatni mecz Mistrzostw Polski pod względem sportowym i emocjonalnym zdecydowanie przewyższył rangą ten finał. Oba zespoły zagrały doskonale, w szczególności w drugiej połowie i dogrywce. Większość drużyn z ekstraklasy mogłoby brać z tych chłopców przykład. Jestem zadowolony i szczęśliwy widząc taki potencjał dla polskiej koszykówki. Widząc to, co zaprezentowało kilku graczy podczas turnieju i przede wszystkim w meczu finałowym mogę z całą pewnością stwierdzić, że mogliby znaleźć miejsca w części drużyn ekstraklasy, nie tylko na ławce, ale podczas meczu na parkiecie.

Mladen Starcevic (Polonia 2011 - I liga): Drugi rok pracuję w Polsce, jednak dzisiejszy mecz był najlepszym, najdramatyczniejszym jaki tutaj widziałem. Wydaje mi się, że kibice gospodarzy nie będą opuszczać hali w smutku, ani bardzo zawiedzeni, ponieważ ten mecz wygrała koszykówka.
Generalnie młodzi koszykarze w Polsce różnią się od swoich rówieśników, np. z Bałkanów. Jednak bardzo dużo zależy od odpowiedniej selekcji. Jednych i drugich można bardzo dużo nauczyć, pamiętając o tym, że nie zawsze wzrost i szybkość są najważniejsze, tylko wiele detali, z których składa się koszykówka. Dziś widzieliśmy wielu dobrych koszykarzy (także widziałem takich w Pyrze Poznań i Turowie, którym nie udał się turniej), którzy już dużo umieją, ale także takich, którzy również są pewni siebie i nie boją się podejmować decyzji w najważniejszych momentach meczu.
Cieszę się, że akurat te dwa zespoły (Polonia 2011 i Prokom Trefl) awansowały do finału. Oba kluby mają dobrze przygotowane programy dla młodych koszykarzy, obejmujące drużyny juniorskie, II ligę i I ligę. W obu klubach także rozumie się, że szkolenie młodych, utalentowanych i wyselekcjonowanych graczy to nie są niepotrzebne koszty tylko inwestycja. Tam rozumie się to, że my pracując z młodzieżą jesteśmy dla nich partnerami i że to, co robimy dzisiaj, "jutro" będzie procentowało dla całej polskiej koszykówki.

Mirosław Noculak (Prokom Trefl Sopot): Poziom turnieju był bardzo wysoki. Oglądaliśmy wiele wyrównanych spotkań, a ostatnie najlepiej to obrazuje.
Prokom w pierwszej połowie, nie potrafił znaleźć sposobu na dobrze zorganizowaną obronę Polonii 2011. Zabrakło szybkiego ataku, w grze tego zespołu. W drugiej połowie gra wyglądała już znacznie lepiej, ale zabrakło jednej akcji by wygrać to spotkanie. Zespół z Warszawy była lepsza o jeden punkt i zdobyła złoty medal. Gratuluje całemu zespołowi z Warszawy wygranej w finałowym pojedynku.

Najlepsza piątka turnieju

Piotr Pamuła (Polonia 2011 Warszawa), Adam Waczyński (Prokom Trefl Sopot), Dardan Berisha (Polonia 2011 Warszawa), Mateusz Kostrzewski (Prokom Trefl Sopot), Mateusz Jarmakowicz (Turów Zgorzelec) - brak na fotce

Asysty

1. Tomasz Śnieg (Polonia 2011 Warszawa) 4.2 ( rocz.1989 )
2. Dawid Mieczkowski (Czarni Słupsk) 3.3
3. Szymon Żymła (Pogoń Ruda Śląska) 3.2
4. Jakub Kietliński (Prokom Trefl Sopot) 3.0
5. Krystian Bartkowiak (Pyra Poznań) 3.0

Zbiórki

1. Kamil Nowak (Pogoń Ruda Śląska) 10.0 ( rocz.1988 )
2. Mateusz Jarmakowicz (Turów Zgorzelec) 9.0
3. Albert Skowroński (Pyra Poznań) 9.3
4. Wojciech Pisarczyk (Polonia Warszawa) 8.8
5. Karol Gruszecki (Polonia Warszawa) 8.8

Przechwyty

1. Sebastian Szymański (Turów Zgorzelec) 3.8 ( rocz.1991 )

(14:10 20:14 13:21 18:10)
Pogoń: Nowak 16, Goldammer 13, Tomecki 13, Grochowski 8, Kubista 7, Żymła 6, Lemański 2.
Kotwica: Bręk 19, Fabiańczyk 16, Matys 8, Blechacz 6, Rduch 6.

W meczu o trzecie miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych spotkały się zespoły z Rudy Śląskiej i Kołobrzegu. Pogoń podobnie jak w poprzednich meczach rozpoczęła mecz grając agresywnie w obronie i nie dopuszczając do łatwych pozycji rzutowych przeciwników (30% z gry Kotwicy). Największy wkład punktowy w 10-punktowe prowadzenie Pogoni (34:24) po pierwszej połowie, miał Kamil Nowak, który do 14 punktów dołożył także 7 zbiórek. W trzeciej kwarcie bardziej niż w pierwszej połowie skoncentrowani podopieczni Pawła Blechacza odrobili niemal wszystkie starty rozpoczynając ostatnią część gry przy wyniku 47:45. Na początku czwartej kwarty boisko musiał opuścić Kamil Nowak (16 pkt i 14 zb) z powodu pięciu fauli. Grający bez swojego lidera Rudzianie, byli jednak w stanie odpowiedzieć na rzuty zza obwodu Marcina Fabiańczyka i Dawida Bręka skutecznymi zagraniami w ofensywie i ostatecznie wygrali 65:55 zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski.

Ryszard Poznański (Pogoń): Na pewno był to ciężki mecz. Spotkały się dwa zespoły o podobnej klasie. Trudno się grało, decydowały detale, charakter, na szczęście mieliśmy dziś kilku liderów i udało się wywalczyć brązowy medal, którego dawno nie było w Rudzie Śląskiej.

Daniel Kubista (Pogoń): Chcieliśmy zdobyć ten medal, ponieważ dla większości z nas była to ostatnia szansa w rozgrywkach juniorskich. Chciałbym jeszcze podziękować chłopakom z Jaworzna, którzy bardzo nam pomogli w całym turnieju.

Paweł Blechacz (Kotwica): Nie udała nam się pierwsza połowa, którą przegraliśmy 10 punktami i zagraliśmy zbyt mało ambitnie, jak widać mecz też zakończył się taką różnicą. W trzeciej kwarcie udało się zbliżyć do rywali na 2 punkty, mogliśmy nawet prowadzić, ale nie trafiliśmy siedmiu rzutów wolnych z rzędu. Gratuluje całemu zespołowi, który pokazał przez cały turniej, że stać ich na wiele, chłopacy są z rocznika 1989, więc za rok spróbujemy poprawić nasz wynik.

POGOŃ RUDA ŚLĄSKA - POLONIA 2011 WARSZAWA 55:66
(7:25 13:11 20:11 15:19)
Pogoń: Grochowski 12, Nowak 10, Kubista 9, Tomecki 8, Lemański 6, Goldammer 5, Żymła 5.
Polonia 2011: Berisha 22, Śnieg 13, Pamuła 10, Nowakowski 9, Mokros 5, Pełka 4, Popiołek 3.

Polonia 2011 jako pierwszy zespół wywalczyła awans do finału Mistrzostw Polski Juniorów Starszych pokonując Pogoń Ruda Śląska 88:88. Decydująca dla losów spotkania była pierwsza kwarta wygrana przez podopiecznych Arkadiusza Miłoszewskiego 7:25. W połowie czwartej kwarcie Pogoń zbliżyła się do rywali na cztery punkty (46:50), jednak osłabiony agresywną obroną na całym boisku zespół Ryszarda Poznańskiego, nie był w stanie odpowiedzieć już na cztery "trójki" Dardana Berishy (22 punktów) w końcówce czwartej kwarty. Tomasz Śnieg zdobył 13 punktów dla swojego zespołu, a Piotr Pamuła 10 (wszystkie w pierwszej połowie). W zespole Pogoni najlepszym strzelcem był Dawid Grochowski, który zdobył 12 punktów. Na tablicach podobnie jak w poprzednich spotkaniach dominował Kamil Nowak (11 zbiórek i 10 punktów).

Ryszard Poznański (Pogoń): Była walka z naszej strony, wynik do końca był sprawą otwartą, natomiast wygrała drużyna, która była dzisiaj lepsza. Zagraliśmy nieskutecznie, jednak do końca staraliśmy się wywalczyć finał.

Dawid Grochowski (Pogoń): Walczyliśmy dzisiaj z całych sił, gdyby udało nam się wyeliminować kilka niepotrzebnych strat w pierwszej połowie wydaje mi się, że walka mogłaby być jeszcze bardziej wyrównana.

Arkadiusz Miłoszewski (Polonia 2011): Baliśmy się bardzo dobrej obrony Pogoni. Zespół z Rudy Śląskiej jest słabszy fizycznie jednak nadrabia te braki ogromną ambicją i wolą walki. Wierzyłem w nasz atak w to, że któraś z naszych "strzelb" w końcu zaskoczy. No i Dardan Berisha trafił kilka ważnych rzutów. Jest on bardzo ciężkim zawodnikiem do prowadzenia, ponieważ czasami łamie założenia taktyczne, jednak bardzo ciężko odbierać mu jego największy atut, pewność siebie.
Dardan Berisha (Polonia 2011): Od początku zagraliśmy dobrze w obronie, jednak w trzeciej kwarcie rywale zbliżyli się do nas. W ostatniej części gry dzięki pomocy kolegów trafiłem kilka ważnych rzutów i udało się awansować do finału, gdzie będzie na pewno jeszcze ciężej.

POGOŃ RUDA ŚLĄSKA - TURÓW ZGORZELEC 63:53
(11:23 18:15 19:6 15:9)
Pogoń: Żymła 15, Nowak 14, Lemański 11, Goldammer 9, Grochowski 9, Kubista 5.
Turów: Szymański 19, Jarmakowicz 18, Bohno 9, Bodziński 4, Kapias 3.

Para liderów zespołu ze Zgorzelca - Sebastian Szymański i Mateusz Jarmakowicz zdobyła w pierwszej połowie odpowiednio 15 i 14 punktów, co pozwoliło Turowowi prowadzić po 20 minutach dziewięcioma punktami. W zespole prowadzonym przez Ryszarda Poznańskiego najlepiej wypadł Radosław Lemański (9 punktów, 3-na-4 za 3 pkt). Po przerwie agresywna obrona zespołu z Rudy Śląskiej. Pogoń rozpoczęła od 10 kolejnych punktów, co pozwolił wyjść na pierwsze w meczu prowadzenie - 39:38. Dobra postawa Kamila Nowaka, który grał z 4 przewinieniami oraz Szymona Żymły pozwoliła objąć prowadzenie 48:44 po trzech kwartach. W ostatniej części gry Pogoń kontynuowała dobrą grę w obronie pozwalając zdobyć pierwsze punkty zespołowi ze Zgorzelca dopiero w 38 minucie i ostatecznie wygrała 63:53

Ryszard Poznański (Pogoń): Do przerwy dominowała drużyna Turowa, nam udało się poprawić w drugiej połowie defensywie, broniliśmy na całym boisku, czym zmęczyliśmy przeciwnika, dzięki czemu mieliśmy łatwiejsze pozycje do rzutów. Dwa zwycięstwa w grupie to jest dla nas bardzo dobry wynik.

Daniel Goldammer (Pogoń): Przystąpiliśmy do meczu bardzo zmobilizowani, jednak na początku nie układała nam się gra za dobrze. Po przerwie wróciliśmy na parkiet jeszcze bardziej zmobilizowani i pokazaliśmy wszystkie nasze umiejętności, co pozwoliło nam wygrać po raz drugi w turnieju.

Paweł Turkiewicz (Turów): Mam młody zespół, który jest po raz pierwszy na takiej imprezie. Pogoń grała pod presją, ponieważ wygrana przedłużała ich szanse na awans. Mogliśmy to bardziej wykorzystać w pierwszej połowie, gdy byliśmy na prowadzeniu. Niestety niewymuszone błędy w drugiej połowie, spowodowane też zmęczeniem sprawiły, że rywale odrobili starty, a my mieliśmy problemy w ofensywie.

Prokom Trefl Sopot - Pogoń Ruda Śląska 77:43
Prokom Trefl: Kostrzewski 15, Kietliński 13, Waczyński 13, Trela 10, Krauze 7, Wojdyr 7, Wilkusz 4, Krajniewski 3, Maryniewski 2, Konsek 0, Sikora 0, Paul 0
Pogoń: Kubista 15, Żymła 8, Grochowski 5, Gruth 4, Lemański 3, Nowak 3, Tomecki 3, Goldammer 2, Stawowski 0, Goczok 0, Patyna 0

W ostatnim spotkaniu drugiego dnia turnieju Mistrzostw Polski Juniorów Starszych wystąpiły dwie drużyny, które dzień wcześniej wygrały swoje spotkania. Pierwsza kwarta była wyrównana do momentu, w którym pojawił się na parkiecie rezerwowy rozgrywający zespołu z Sopotu.
Jakub Kietliński, najpierw trafił trójkę, a następnie wykorzystał cztery rzuty wolne, co dało prowadzenie po 10 minutach 22:17. Grając większą część drugiej kwarty bez mającego problemy z przewinieniami, Kamila Nowaka (10 pkt i 17 zb w meczu z Polonią Warszawa), przyspieszyli grę i odrobili część strat, a rzut za 3 pkt, w ostatniej akcji Pogoni Daniela Kubisty ustalił wynik na 35:34 po pierwszej połowie. Trzecia kwarta, wygrana 24:7, okazała się decydująca dla losów spotkania. Sopocianie wzmocnili obronę i skuteczniej zagrali w ataku (trójki Waczyńskiego i Kostrzewskiego), a niecelne rzuty kolegów z zespołu zbierał na atakowanej tablicy Igor Trela (6 zbiórek ofensywnych po trzeciej kwarcie). W ostatniej kwarcie podopieczni Rimantasa Ramonasa powiększali prowadzenie min. dzięki punktom rezerwowych - Piotra Wojdyra i Daniela Wilkusza, oraz obronie, która dopuściła do zdobycia jedynie dwóch punktów w tej kwarcie.

POGOŃ RUDA ŚLĄSKA - POLONIA WARSZAWA 44:40
(12:12 8:14 18:8 6:6)
Pogoń: Nowak 12, Goldammer 7, Goczok 6, Żymła 5, Kubista 4, Lemański 4, Patyna 4, Gruth 2.
Polonia: Kusper 11, Gruszecki 8, Ludwin 5, Pawlak 5, Krajewski 4, Czujkowski 3, Łączyński 2, Pisarczyk 2.

Pogoń Ruda Śląska pokonała w meczu inaugurującym Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych Polonię Warszawa. W pierwszej połowie podopieczni Andrzeja Kierlewicza osiągnęli kilkupunktową przewagę dzięki skutecznej grze Dariusza Kuspera oraz zbiórkom Wojciecha Pisarczyka. W drugiej połowię grę Pogoni odmieniła postawa Kamila Nowaka (10 punktów), który wcześniej nie wykorzystał żadnego z rzutów z gry. Po trzech kwartach zespół trenera Ryszarda Poznańskiego prowadził 38:34. Ostatnia, nerwowa kwarta zakończyła się wynikiem 6:6. Wynik ustaliły rzuty wolne wykonywane 5 sekund przed końcowym gwizdkiem kapitana Pogoni – Daniela Kubisty.

Ryszard Poznańsk (Pogoń)i: Obie drużyny są podobne poziomem i oba mogły wygrać. W pierwszej połowie zostały zjedzone przez presję i odpowiedzialność za wynik. w pierwszej połowie nasz lider zagrał nieskutecznie (0/8 z rzutów wolnych, 0/6 z gry). Jednak w drugiej połowie graliśmy już swoje, mecz się wyrownał i przebiegało to tak jak zakładaliśmy w szatni.

Andrzej Kierlewicz (Polonia): Na przegraną złożyło się kilka elementów, pierwszy z nich to skuteczność rzutów zza obwodu, trafiliśmy tylko 3 „trójki” i z linii rzutów wolnych. Mecz się tak ułożył, że obie drużyny miały szansę przeważyć wynik na swoją korzyść, niestety nam się nie udało.